Nasıl Mutlu Olabilirsiniz? - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Nasıl Mutlu Olabilirsiniz?
Nasıl Mutlu Olabilirsiniz?
Mutlu olmanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki önerilerin birkaçını uyguladığınızda kendinizde olumlu gelişimleri fark edebilirsiniz.
Yayım Tarihi : 12 Ağustos 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

Egzersiz Yapın
Kötü bir ruh haliyle mücadele etmek için en uygun etkinliklerden birisi egzersiz yapmaktır. Vücudunuzda salgılanan endorfin sizin mutlu olmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersizle depresif döneminizi daha hafif atlatabilirsiniz.


Herhangi bir spor dalı sizin için faydalı olacaktır; koşu, dans, bisiklet, yoga… Hatta tempolu bir şekilde 20-30 dakikalık günlük yürüyüşler bile size fayda sağlayacaktır.


Yeşil Yapraklı Sebzeleri Tercih Edin

Özellikle; ıspanak, lahana gibi koyu yeşil sebzeler folik asit yönünden zengindir. Böylece beyinde dopamin üretimi artar ve kişide negatif ruh hali ve depresif düşüş biraz daha yumuşak geçebilir.


Bilişsel Davranışçı Terapiyle Tanışın

Klinik depresyon ve anksiyete bozuklukları için fayda sağlayabilecek terapi yöntemlerine başvurun. Olumsuz düşüncelerle mücadele etmek, daha mutlu, sağlıklı ve daha iyi bir ruh haline sahip olmak için profesyonellerden destek almayı deneyin.


Bulunduğunuz Ortamı Güzelleştirin

Kendinize çiçek alın. Bulunduğunuz ortamdaki taze çiçekler olumsuz ruh halinden sıyrılmanızı kolaylaştıracaktır.


Güneşi Davet Edin

Çalışma alanınızda ve evinizde güneşi eksik etmeyin. Güneşli havalarda mutlaka dışarıda vakit geçirmeye çalışın. Güneş ışınları sayesinde elde edeceğini D vitamini sizi çok daha iyi hissettirecektir. Doğadaki ışıltı sizi de aydınlatsın.


Mutluluğu Koklayın

Portakal, limon, greyfurt gibi narenciye kokuları stresinizi ortadan kaldırmak için faydalı olabilir. Narenciye esanslı kokuları parfümlerinizde, çalışma ortamınızda ya da evinizde kullanabilirsiniz.


Evinizi Paylaşın

Eğer yalnız yaşayan biriyseniz bir evcil hayvan sahiplenerek evinizi ve hayatınızı paylaşabilirsiniz. Evcil hayvanınızla ilgilenmek sizi mutlu edecek; onunla oynayarak zaman geçirmek serotonin, prolaktin, oksitosin gibi hormonlarınızın salgılanmasını sağlayarak sizi iyi hissettirecektir.


Lezzet Katın

Zerdeçal, doğal antidepresan işlevi görmektedir. Yemeklerinize katacağınız zerdeçal, mutluluğunuzun yanı sıra; romatoid artrit, osteoartrit ve inflamatuar hastalıkların etkilerini azaltabilir; Alzheimer ya da diyabet gibi hastalıklarla mücadelenizde size destek olabilir.


Müzik Dinleyin

Radyoda denk geldiğiniz bir şarkı sizi mutlu etmiyor mu? Ya da sevdiğiniz şarkıları özenle şeçmiyor musunuz? Bunun en önemli sebebi müziğin duygudurumu oldukça yükselten bir unsur olmasıdır. Sevdiğiniz müziği dinlemeyi asla ihmal etmeyin.


Sosyalleşin

Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizi bir kenara bırakın ve ailenizle ya da sevdiklerinizle vakit geçirin. Sevdiklerinizle birlikte olmak, onlara sarılmak size iyi hissettirir; kan basıncınızı ve kalp hızınızı azaltır.