Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir? - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir?
Yorgunluk Sebebiniz Ne Olabilir?
Anemi, diyabet, hipotiroidi ya da Hepatit C gibi sağlık sorunları yorgunlukla sizlere sinyal verebilir. Ancak tüm bunların dışında da yorgunluğunuza sebep olabilecek durumlar olabilir. Üstelik bunlar oldukça basit sebepler bile olabilir.
Yayım Tarihi : 07 Haziran 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

Sürekli Fast Food ve Abur Cubur ile Beslenme
Trans yağ bakımından zengin, şeker miktarı yüksek işlenmiş gıdalar yorgunluğunuzun nedeni olabilir. Ara öğünler dahil olmak üzere; günde 8 ile 10 porsiyon sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz; ağırlıklı olarak, balık, fındık ve fasulye gibi gıdaları tüketmeniz önerilmektedir.


Kayıp Besinler

Mineral yönünden eksik beslenme yorgunluğunuza sebep olabilir. Doktorunuza danışarak multivitamin ve mineral takviyesi kullanabilirsiniz. Özellikle; tiroid fonksiyon ve metabolizması için önemli olan selenyum ve kalp hastalıkları ve yüksek tansiyondan kaçınmak için iyot alımı oldukça önemlidir.


Yetersiz Omega-3

Omega-3 yönünden yetersiz bünyelerde yorgunluk görülebilmektedir. Omega-3 yağ asidi kazanımı için balık tüketilmesi önerilmektedir. Bu beslenme yönteminin yetersiz geldiği zamanlarda ise omega-3 tavsiyesi ya da balık yağı kullanılabilir.


D Vitamini Eksikliği

Bize enerji veren önemli kaynaklardan birisi olan D vitaminin eksikliğinde yorgunluk ve depresyon görülebilmektedir. D vitamini ve omega-3, beyin hücreleri dahil, vücuttaki tüm hücreler için gereklidir. D vitamini düzeyi düşük çıkan kişilerin dışarıdan takviye kullanması önerilmektedir.


Uykusuzluk

İş ya da hayat sorumluluğu artanlarda, orta yaşın üzerindekilerde ya da magnezyum seviyesi düşük kişilerde uykusuzluk görülebilmektedir. Ayrıca kadınlarda; menopoz öncesi ve menopoz da ciddi bir faktör olarak kabul edilmektedir.


Hareketsizlik

Hareketsiz yaşam tarzı, pek aklınıza yatmasa da yorgunluğunuzun en büyük nedeni olabilir. Düzenli egzersizin vücuda enerji vermesinin yanında ruhsal olarak da kişiyi güçlendirdiği bilinmektedir.

Tüm bu koşulları düzelttiğinizde, birkaç ay sonra hala kendinizde bir değişiklik göremiyorsanız mutlaka hekiminize danışmanızı öneriyoruz.