Sağlık İçin Hareket Et! - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Sağlık İçin Hareket Et!
Sağlık İçin Hareket Et!
Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr Mitat Bahçeci; gün içerisinde yiyeceklerle alınan ve fazlası depolanan enerjiyi yani şekeri fiziksel aktivitelerle düzenli olarak yakılması, kişide ölüm riskini azalttığını belirtiyor. Fiziksel aktivitelerin ayrıca; vücut ağırlığının düzenlenmesine, kas hastalıklarından korunmaya ve diyabetin önlenmesine de fayda sağladığının altını çiziyor.
Yayım Tarihi : 27 Mayıs 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

Kadınların Sağlık Formülü Egzersiz Olmalı

Fiziksel olarak hareketten uzak, haftada 1 saatten daha az egzersiz yapan kadınlarda; tüm nedenlere bağlı ölümlerde %52 oranında artış görülmektedir. Kardiyovasküler nedenli kayıplar ikiye katlanmakta, kansere bağlı ölümler ise %29 oranında artış göstermektedir.


Diyabet hastalarının haftada 2 saat yürümeleri kardiyovasküler kaynaklı ölümlerin %34-53 oranı arasında azaltırken, tüm nedenlere bağlı ölüm riskini %39-54 oranında azaltmaktadır.


Ayrıca düzenli egzersiz; kolon ve meme kanseri vakalarının görülmesinde de azalma sağlamaktadır.


Önce Sağlık!

İnsan vücudunda strese karşı salgılanan kortizol hormonu en düşük düzeyde olduğundan vücudun stresle mücadelesinin en zayıf olduğu dönem sabah saatleridir. Bu yüzden sabah yapılan sporun saatlerine dikkat edilmelidir. Mümkünse sabah 8-9 arasında ya da akşamları ideal egzersiz saatleri olarak önerilmektedir. Ayrıca; aşırı açken ya da yemekten hemen sonra yapılan egzersizden kaçınılmalıdır. Yemekten 1-2 saat sonra yapılan aktivite iyi bir zamanlama olarak önerilmektedir.


Fiziksel egzersize başlama kararı almadan önce mutlaka; kardiyopulmoner kontroller yapılmalı, kişinin yaşı, kalp hastalığı, hipertansiyon, baş dönmesi, kemik erimesi gibi hastalıkların mutlaka araştırılması gerekmektedir.