Bahar Alerjisi - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Bahar Alerjisi
Bahar Alerjisi
Mevsimsel alerjik rinit (bahar alerjisi) en sık karşılaşılan alerjik hastalıklardandır. Günde en az bir saat burun akıntısı, sürekli hapşırık, burun tıkanıklığı, burun ve göz kaşıntısı yaşıyorsanız uzman doktorunuza başvurunuz. Bahar alerjisine karşı doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi edinebilirsiniz:
Yayım Tarihi : 18 Mayıs 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

“Sahil ya da deniz kıyısında alerjiye sebep olacak polenler yoktur” -YANLIŞ

Tatil beldesinde, bir sahilde polenlerin olmayacağı düşünerek çoğu insan yanılgıya düşebilir. Polenler oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır ve plajlar da etki alanına girebilir.


“Bal tüketimi bahar alerjisine karşı iyi gelmektedir” - YANLIŞ

Bal tüketiminin polen alerjisine karşı bir çözüm olduğu inancı ise maalesef yanlıştır. Polen alerjisine karşı aşırı bal tüketimi, alerjiye karşı herhangi bir bağışıklık geliştirmemektedir.


“Bahar alerjisi olan kişiler dışarıya çıkmak için uygun saati ve dönemi seçmelidir” - DOĞRU

Çevredeki polen yoğunluğu hava sıcaklığı, saat, nem ve yağmur günü faktörlerden etkilenmektedir. Alerjisi olan kişilerin dışarı çıkmak için belirleyecekleri en uygun zaman; sağanak yağış sonrasıdır. Uygun olmayan dönemler ise; sıcak, kuru ve rüzgarlı havalardır. Özellikle sabah 10 ve öğleden sonra saat 4 arasında alerjik bünyelerin dışarıya çıkmaması önerilmektedir.  


“Çocuklarda görülen bahar alerjisi büyüyünce geçer” - YANLIŞ

Çocukluk döneminde görülen polen kaynaklı alerjiler genellikle kişinin hayatı boyunca devam eder. Ancak polenin alerjik etkisi zamanla değişkenlik gösterebilir. Bahar alerjisi, astım gibi daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden mutlaka kontrol altına alınmalıdır.


“Bahar alerjisine karşı enjeksiyon uygulamaları çözümdür” – YANLIŞ

Bahar alerjisine karşı mevcut enjeksiyon uygulamaları tam olarak bir çözüm olmamakla birlikte, sadece ağır alerjik reaksiyonları hafifletebilir.  


“Polen yoğunluğu bahar alerjisi üzerinde etkilidir” - DOĞRU

Çevrede bulunan polen yoğunluğu, semptomlarınızı olumlu ya da olumsuz etkileyeceğinden sizi daha halsiz yapabilir. Bu yüzden dışarıda polen yoğunluğunun çok olduğu ya da aşırı polene maruz kaldığınız durumlarda dışarıda plan yapmamamızı tavsiye ederiz.