Kalbiniz Sağlıkla Atsın! - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Kalbiniz Sağlıkla Atsın!
Kalbiniz Sağlıkla Atsın!
Gelişmiş ülkelerde ölüm nedenleri arasında birinci sırada olan kalp-damar hastalıkları, ülkemizde de %43 oranı ile ciddi bir öneme sahiptir. Sosyo-ekonomik düzey yönünden yüksek ve 35 yaş üstü erkekler kalp-damar hastalıklarında en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır.
Yayım Tarihi : 11 Nisan 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

Bu tür hastalıkların riski; sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kolayca azaltılabilmektedir. Hastalıklardan herhangi biri kişide görüldüğünde ise; tıbbi tedavinin yanında yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte olası hastalık tedavi edilebilir veya hastalığın ilerlemesi engellenebilir.


Dünya genelinde kalp hastalıklarındaki artış nedenlerinin başında; aşırı sigara tüketimi, kentleşme, fiziksel hareketsizlik (otomasyon, araba kullanımı vb.), aşırı enerji tüketimi, bol yağlı gıdalar (fastfood beslenme tarzı) ve psikososyal stres gelmektedir. Kilo alımı ve obezite, kalp sağlığını tehdit etmekte ve diğer birçok hastalığın gelişimine neden olmaktadır.


Çağımızda hastalıklarda önemli bir risk faktörü kabul edilen hareketsiz yaşam tarzı, ölüm riskini arttırmakta; kalp rahatsızlıklarına, şişmanlığa, çeşitli organ kanserlerine, yüksek tansiyonaşeker hastalığına, depresyon ve kemik erimesine yol açmaktadır.


Kalp hastalıklarından korunmanın temel amacı; kalp pompa fonksiyonunun korunmasıdır. Bu amaçla; sigaranın kullanılmaması, diyabet, kolesterolyüksekliği ve hipertansiyon gibi hastalıkların erken tanısı son derece önemlidir.