KOAH Olmamak İçin - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
KOAH Olmamak İçin
KOAH Olmamak İçin
Sigarayı bırakmak KOAH olma riskini düşürür. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanların sigara içmemeleri, sigara içilen ortamda kesinlikle bulunmamaları gerekmektedir. KOAH tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile seyreden önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıktır. Hastalık sıklıkla uzun süre sigara içen orta ve ileri yaş grubunda görülür.
Yayım Tarihi : 15 Ekim 2015 | Kategori : Sağlık Haberleri

KOAH, dünyada ve Türkiye’de yeterince bilinmemekte, tanı konamamakta ve gerekli tedavisi tam olarak yapılamamaktadır. Hastaların sigara içme ve diğer risk faktörlerine maruz kalmalarını sürdürmeleri, tedaviye yeterli uyumu göstermemeleri tedavi başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir.          


Sigara, KOAH için en önemli risk faktörü olup, içenlerde KOAH olma riski %20-25 civarındadır. Yaşla birlikte oran artar. İş ortamında akciğerlere zarar veren çeşitli toz ve gazlara uzun süre maruz kalmak, hastalık gelişimini arttırır.


Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı ve hırıltılı solunumu olanlarda risk faktörleri de varsa KOAH düşünülmelidir. Tanı, mutlaka göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hastaya yapılacak solunum fonksiyon testlerinin sonuçlarına göre konulmalı ve hastanın tedavisi yürütülmelidir.


Sigara içen ve yukarıda belirtilen risk faktörlerine maruz kalanlar, KOAH olmadan gerekli önlemlerin alınması ve ileride rahat bir yaşam sürmeleri için 40 yaşından sonra bir göğüs hastalıkları uzmanının kontrolü altına girmelidir.