Sigarayı Bırakın KOAH Olmayın - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Sigarayı Bırakın KOAH Olmayın
Sigarayı Bırakın KOAH Olmayın
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. H. Tayfun Çağlayan bilgilendiriyor: Sigarayı bırakmak KOAH olma riskini düşürür. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanların sigara içmemeleri, sigara içilen ortamda kesinlikle bulunmamaları gerekmektedir. KOAH tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile seyreden önlenebilir ve tedavi edilebilir hastalıktır.
Yayım Tarihi : 03 Ağustos 2015 | Kategori : Sağlık Haberleri

Hastalık sıklıkla uzun süre sigara içen orta ve ileri yaş grubunda görülür. KOAH dünyada ve Türkiye’de yeterince bilinmemekte, tanı konamamakta ve gerekli tedavisi tam olarak yapılamamaktadır. Hastaların sigara içme ve diğer risk faktörlerine maruz kalmalarını sürdürmeleri, tedaviye yeterli uyumu göstermemeleri tedavi başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir.          


Sigara KOAH için en önemli risk faktörü olup içenlerde KOAH olma riski %20-25 civarındadır. Yaşla birlikte oran artar. İş ortamında akciğerlere zarar veren çeşitli toz ve gazlara uzun süre maruz kalmak hastalık gelişimini arttırır.


Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, hırıltılı solunumu olanlarda risk faktörleri de varsa KOAH düşünülmelidir.


Tanı mutlaka Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından hastaya yapılacak Solunum Fonksiyon testlerinin sonuçlarına göre konulmalı ve hastanın tedavisi yürütülmelidir.


Sigara içen ve yukarıda belirtilen risk faktörlerine maruz kalanlar KOAH olmadan gerekli önlemlerin alınması ve ileride rahat bir yaşam sürmeleri için 40 yaşından sonra bir Göğüs Hastalıkları Uzmanının kontrolü altına girmelidir.