Hormonal Tansiyona Dikkat - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Hormonal Tansiyona Dikkat
Hormonal Tansiyona Dikkat
Birçok hormonal bozukluk ciddi hipertansiyona neden olabilir! Hipertansiyon dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinden biridir. 2000 yılı itibariyle dünyada erişkin nüfusun % 26.4’ünde saptanan bu hastalığın 2025 yılında % 29.2’ye çıkacağı öngörülmektedir. Bir diğer deyişle, halen 972 milyon insanın hipertansiyonu vardır ve 25 yıl sonra bu rakam 1,5 milyarı aşacaktır.
Yayım Tarihi : 20 Ekim 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Sıklıkta toplumda bilinen hipertansiyonun kalp ve ya böbrek hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığıdır. Ancak hipertansiyonun önemli nedenlerinden bazıları da endokrin yani hormonal sebeplerdir.


Tiroid hastalıları, bazı böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olabilir. Hipotiroidi ve hipertiroidi yani tiroid hormon seviyelerinin düşük ya da yüksekliği sıklıkla hipertansiyona neden olabilir.


Böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan Cushing yani kortizol hormonunun fazla salınımı, hiperaldesteronizm yani aldosteron hormonunun fazla salınımı hipertansiyona neden olmaktadır. Yine böbrek üstü bezinden salgılanan adrenalin ve noradrenalin adı verilen hormonların salınmasına neden olan feokromasitoma sıklıkla yüksek tansiyona yol açabilir. Böbrek üstü bezlerinin bazı sebeplerden büyümesiyle birlikte hormon salınımı artışları ve bazı tümörleri de hipertansiyona yol açabilir.


Yine paratiroid bezinden salgılanan parathormonun fazla salınmasıyla da hipertansiyon gözlenebilir.


Toplumda son yıllarda görülme sıklığı hızla ve dünyada ciddi bir sağlık problemi haline gelen diyabet ve obezite ise ciddi hipertansiyonun en önemli nedenlerindendir.

 

Peki hangi hastalarda hormon dengesizliğine bağlı hipertansiyondan şüphelenmeliyiz?

Ailede hipertansiyon hikayesi yoksa,

-Ani başlangıçlı HT saptanmışsa

-Hipertansiyon 20 yasından önce, 60 yasından sonra ortaya çıkmışsa

-Ataklar halinde yükselen ve çok yüksek değerlere çıkan hipertansiyon saptanmışsa

-Hipertansiyon esnasında bas ağrısı çarpıntı terleme yüzde kızarma oluyorsa

-Hipertansiyonla birlikte böbrek fonksiyonlarında bozulma

-Standart antihipertansif ilaçlara cevapsızlık varsa

mutlak olarak hormonal hipertansiyon değerlendirilmesi açısından bir endokrinolog görüsü alınmalıdır. Obezite diyabet tiroid hormon bozukluğu (hipertiroidi ya da hipotiroidi) olan hastalar da hipertansiyon açısından yakın değerlendirilmek için bir endokrinolog takibine alınmalıdırlar. Bunun önemi, eğer hastada bir hormonal dengesizliğe bağlı hipertansiyon saptanırsa hastalar bu sebebin tedavisi sonrasında hipertansiyondan da kurtulmuş olacaklardır. Hipertansiyon nedenleri araştırılırken hormonal yani endokrin hipertansiyon nedenleri de araştırılması birçok hayati tansiyon yüksekliği olan hastanın tedavisi ile hastalık ve ölüm risklerini azaltabilir.

“Obezite diyabet tiroid hormon bozukluğu olan hastalar da hipertansiyon riskindedir.”

 


Uzm. Dr. Füsun SALGÜR

Kent Sağlık Grubu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı