Bebeklere de Stent Takılır - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Bebeklere de Stent Takılır
Bebeklere de Stent Takılır
Maalesef bazı bebekler çeşitli sağlık sorunlarıyla dünyaya gözlerini açıyor. Anne babalar için büyük üzüntü kaynağı olan bu sağlık sorunlarının bazıları artık anne karnında saptanıp tedavi edilebiliyor. Bazıları ise bebek dünyaya geldikten sonra ortaya çıkıyor ve yine tedavisi mümkün oluyor. Halk arasında “mor bebek” olarak adlandırılan kalp damar hastalığı bu rahatsızlıklardan biri. Üstelik bu hastalığın tedavisinde de artık ameliyatsız yöntemler uygulanıyor. Yani bebeklerin sorun olan damarlarına anjiyo yöntemiyle stent takılıyor.
Yayım Tarihi : 21 Aralık 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

PDA

Duktus arteriyozus (PDA), anne karnındaki bebeklerde akciğer atardamarı ve sah damarı (aorta) arasında yer alan, bu iki damar arasında köprü görevi yaparak bebeğin kan dolaşımını sağlayan hayati önemi olan bir damardır. Gebelik süresince açık kalması gereken bu köprü damar, doğumdan sonra ilk günler içerisinde kapanmaktadır. Akciğer damarının gelişmediği veya dar olduğu ağır morarması olan bebeklerde, akciğere kan gitmesi için ya da sah damarı (aorta) ve kalbin sol tarafı gelişmeyen bebeklerde, vücuda kan taşınmasını sağlamak için doğumdan sonra bu köprü damarının açık kalması gerekmektedir. Bazı hastalarda ana problem, akciğere giden atardamarın dar olması ya da hiç gelişmemesinden kaynaklanan morarmadır.

Bu tip hastalarda temizlenmek üzere akciğere kan gitmediği için morarma olur. Bu nedenle acil müdahale gereklidir. Bebek doğduktan hemen sonra köprü damar kapanmaya baslar ve morarma belirgin hale gelir. Bu hastalara köprü damarı açık tutmak için geçici olarak ilaç tedavisi verilir ve ardından ya sant ameliyatı ile yapay köprü damar yapılır ya da mevcut köprü damara sent takılarak bu damarın açık kalması sağlanır. Eskiden bu tür hastaların tümüne “sant” dediğimiz köprü damarlar ameliyat ile yapılırdı. Bu ameliyatın riskleri ve komplikasyonlarından dolayı günümüzde artık uygun olan hastalara anjiyo ile PDA stent uygulanmaktadır. Böylece daha kısa süreli ve daha az riskli bir işlem ile hastanın hayatını sürdürmesi sağlanabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde belli merkezlerde nadiren uygulanan bu yöntem, Kent Hastanesi’nde de başarılıyla uygulanmaktadır.