Soğuklarda Kalbine Yenilme - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Soğuklarda Kalbine Yenilme
Soğuklarda Kalbine Yenilme
Dünyada kalp damar hastalığı en önemli ölüm sebebi. Özellikle soğuk havalarda kalbimizin direnci azalmaktadır. Soğuk havalar kalbimizi besleyen ve 3-4 mm gibi çok ince olan damarlarda spazma neden olur. Bu durum özellikle soğuk havaya hazırlıksız maruz kalma  veya soğuk havada aşırı egzersiz ve bedensel yüklenmelerde ortaya çıkar. Kalp damar spazmı koroner damar hastalarında olduğu gibi sağlıklı damara sahip bireylerde de ortaya çıkabilir. Uzun süren kalp spazmında kalp krizi ve neticesinde kalp durması oluşabilir. Vücudumuzdaki damarların iç yüzü 7 tenis kortu genişliğinde alanı kapsıyor. Damarlarımız sadece bir boru görevi yapmıyor aynı zamanda damarlarıın geniş kalmasını ve pıhtılaşmasını önleyici maddeler salgılamaktadır.
Yayım Tarihi : 22 Ocak 2018 | Kategori : Sağlık Haberleri

Çok aşırı soğuk havalarda vucüt ısısı 35 derecenin altına düşebilir. Bu durumda bilinç bulanıklığı, hareketlerde azalma titreme ve uyku hali yaratabilir. Özellikle kış sporlarına ilgi duyan bireylerde bu durum çok daha önemlidir

Soğuk ve rüzgaslı havalar spor alışkanlığı olmayanlarda ağır ve yoğun bir şekilde yapılan sporlar kalp yönünden çok sakıncalıdır.


Soğuk havalar ayrıca hipertansiyonu olan hatta olmayanlarda bile tansiyon yüksekliği ataklarını tetikleyebilir. Kalp yetmezliği olanlarda soğuk algınlığı, akciğer ve solunum
yolu enfeksiyonu kalp dengesini bozabilir. Kalp yetmezliği bulguları kötüleşebilir. Bunlarla birlikte soğuk havalar kalp ritim bozukluğunu başlatabilir.


Aşırı beslenme, ağır yemekler ve alkol tüketimi soğuk hava etkisiyle kalp spazmını tetikletebilir.

 

Öneriler:

  1. kalp damar hastalığı ve kalp yetmezliği olanlar soğuk hava maruziyetinden kaçınmalı. üşütmemeli
  2. spor yapılacaksa hafif yapılmalı ve vucüt kondüzyonuna göre ayarlanmalı
  3. spora sık sık ara verilmeli.
  4. ağır yemeklerde kaçınmalı, yemek sonrası soğuk ve rüzgarlı havadan kaçınılmalı
  5. alkollüyken soğuk havaya çıkmamalı, korunmalı
  6. sigara kullanımı spazmı tetikleye en önemli risk faktörü, dolayısıyla sigaranın derhal bırakılması
  7. doktor kontrolleri ihmal edilmemeli, soğuk havalarda spor yapılacaksa doktoruna danışmalı
  8. vücudunu sıcak tutacak uygun kıyafetler seçmeli
  9. acil kalp durması durumunda bireylerin yardımı çok önemli. Bu nedenle bireylere CPR denilen kalp masajı ve solunum desteği manevraları eğitimi sağlanması çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilir.