Kahvaltı - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Kahvaltı
Kahvaltı
Kahvaltı günün en önemli öğünü ama aynı zamanda da en çok atlanan öğünü. Bu yetişkinler için olduğu kadar okul dönemi çocukları için de büyük bir problem. Zamanın olmaması kahvaltıyı atlamada temel sebep olarak karşımıza çıkıyor. Hiç iyi bir fıkır olmasa da bazen bunu yaptığımızda suçluluk hissedebiliriz. Kahvaltı, günün başlamasında gereken enerji için gereken yakıtı sağlar ve elbette günün geri kalanında olabildiğimiz en iyi versiyonda olmamızı da.. Besin öğelerinden zengin bir kahvaltı, protein, posa, kalsiyum ve karbonhidrat gibi, gün içindeki uzun koşuda sizi enerjik tutup, her ne yapıyorsanız daha etkin yapmanızı sağladığı gibi, çocuklarda okul performansını artırdığı ve sınavlarda daha başarılı kıldığı bilinmekte.. Eğer çocuğunuz yorgun hissediyorsa veya konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsa, onun rutinine güçlü bir kahvaltı eklemeyi deneyin.
Yayım Tarihi : 07 Şubat 2018 | Kategori : Sağlık Haberleri

Kahvaltı yapmak, özellikle küçük çocuklarda, bilişsel performansı ve test skorlarını artırabilmektedir. Yapılan bir araştırmada (2), okuldaki kahvaltı programına katılan öğrencilerin, hiç kahvaltı yapmayan veya arada bir yapan öğrencilere göre, anlamlı olarak daha yüksek matematik başarısına sahip olduğu görülmüş, aynı zamanda bu öğrencilerin yıl boyunca daha az devamsızlık yaptığı gözlemlenmiştir.

Physiology and Behavior ‘ da (3) yayımlanan bir araştırmaya göre, düşük glisemik indekse sahip dengeli bir kahvaltı yapan öğrencilerin, yüksek karbonhidrat içeren kahvaltı yapan öğrencilere göre, daha iyi konsantrasyona sahip oldukları ve verilen zor görevlerde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Yine aynı şekilde, dikkatlerini daha uzun süre koruyabildikleri görülmüştür.


Düzenli olarak kahvaltı yapmak, öğrencilerin sağlıklı ağırlıklarını korumalarına yardımcı olabilmektedir. Public Health Nutrition da (4) yayımlanan bir araştırmaya göre kahvaltıyı atlayan çocukların,  gün boyunca daha çok yedikleri ve daha düşük bir beslenme kalitesine sahip oldukları görülmüştür. Bu da beden kitle indeksinin artmasına yol açmaktadır.


Sağlıklı alışkanlıklar yaratmak, aileye düşen en önemli görevlerden. Her sabah tüm ailenin birlikte kahvaltıya oturması, bunu çocuğun gözlemlemesi, kahvaltı alışkanlığı oluşturmada belki de en etkin yöntem. Hazırlama aşamasına çocuğu dahil etmek, besin alışverişini birlikte yapmak, özellikle küçük çocuklarda,  kahvaltıya olan ilgiyi biraz daha yüksek tutabilir.


Herhangi bir kahvaltı seçeneğini seçip yapmak, kahvaltıyı atlamaktan daima daha iyidir, sadece bazı seçimler diğerlerinden daha doğrudur. Yalnızca karbonhidrat içeren kahvaltılar, poğaça, simit, açma gibi, size bir iki saat boyunca enerji verebilir, ama yalnızca protein, karbonhidrat, yağ gibi besin öğeleri bakımından dengeli bir kahvaltı kan şekerinizi saatler boyu dengede tutar, enerjinizi yükseltir, günün geri kalan öğünlerinde daha sağlıklı seçimler yapma şansı verir ve iyi hissettirir.

 

 

 

Uzun bir hazırlama süresi gerektirmeyen birkaç kahvaltı önerisi:


Peynirli omlet, söğüş mevsim sebze, süt, tam tahıllı ekmek


Peynirli, domates-biberli krep dürüm, taze sıkılmış meyve suyu


Meyveli, ceviz-bademli  sütlü yulaf lapası


Meyveli, ballı, yulaf-cevizli yoğurt


Bir su bardağı süt, tahin-pekmez, ceviz, meyve


Tam tahıllı-cevizli-zeytinli ekmek, yumurta, peynir, söğüş mevsim sebze, süt


Tam tahıllı ekmek ile yapılmış peynırli tost, bir bardak taze meyve suyu, bir tatlı kaşığı pekmez


Yarım yufkadan peynirli gözleme, bir bardak taze meyve suyu, pekmez, ceviz


Şekersiz, kuru meyve ile yapılmış, fındıklı, tam buğdaylı muffin, bir bardak süt