Tiroid: Vücudun Kontrol Paneli - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Tiroid: Vücudun Kontrol Paneli
Tiroid: Vücudun Kontrol Paneli
Uluslararası Tiroid Federasyonu tarafından 21-25 Mayıs 2018 tarihleri arası Dünya Tiroid Farkındalık Haftası, 25 Mayıs 2018 ise Tiroid Farkındalık Günü olarak belirlemiştir. Bu yılın teması ise “tiroid: vücudunuzun kontrol paneli” olarak seçilmiştir.  Temanın bu şekilde belirlenmesinin amacı; tiroid hormonunun vücutta bütün organların işlevini etkileyen hayati bir hormon olduğuna vurgu yapmaktır. Vücut ısısından, metabolik fonksiyonlara, kalp atım hızından, kasların çalışmasına ve böbrek fonksiyonlarına kadar tiroid hormonu bütün dokularda düzenleyici rol oynar. Bu nedenle tiroid hormon eksikliğine ya da fazlalığına sebep olan hastalıklarda pek çok organ sistemine ait bulgular ortaya çıkabilir.
Yayım Tarihi : 24 Mayıs 2018 | Kategori : Sağlık Haberleri

Tiroid hormon eksikliği; tiroid bezinin dokuların ihtiyacını karşılayacak düzeyde hormon üretememesi halidir, pek çok sebebi olabilir. Ilımlı tiroid hormon eksikliğinde hastanın herhangi bir şikayeti olmayabileceği gibi, eksikliğin derecesi ile bağlantılı olarak halsizlik, başağrısı, baş dönmesi, soğuğa tahammülsüzlük, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, uyuma isteği, ses kısıklığı, kas ağrıları ve krampları, kabızlık, adet düzensizliği gibi bulgular olabilir.

Tiroid hormon eksikliği nedeniyle tiroid hormonu kullanmakta olan ve tiroid hormon düzeyleri ilaç ile belli bir süreden beri normal aralıkta tutulan hastalarda bu şikayetler olsa bile bunlar artık hastalığa bağlanamaz. Stresli hayat tarzı, yeterli dinlenememe, düzensiz beslenme, düzenli egzersiz yapmamanın da bu şikayetleri ortaya çıkarabileceği gözardı edilmemelidir. Özellikle kilo vermenin herkes için uzun süre boyunca düzenli beslenme, kalori kısıtlaması ve egzersiz yaparak sağlanabilen bir süreç olduğu hatırda tutulmalıdır. Hipotiroidisi olan kişilerde hangi sebebe bağlı olursa olsun iyot kısıtlaması yapılması da gerekli değildir. Bu kişiler normal bir şekilde beslenebilirler. Tuz olarak, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği’mizin önerisi sadece iyotlu tuz kullanımıdır, bunun dışındaki tuzlar (kaya, himalaya, gurme vs.) önerilmez.


Tiroid hormon fazlalığı da yine farklı hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir. Tedavi şekli sebebe bağlı olarak değişir. Tiroid hormon fazlalığında halsizlik, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, saç dökülmesi, endişeli ruh hali, kas ağrıları, çapıntı, ellerde titreme, ishale yatkınlık, adet düzensizliği olabilir. Bazı tiroid hormon fazlalığı durumlarında iyot kısıtlaması önerilmektedir.


Bunun yanında tiroid bezinin içerisinde çeşitli büyüklüklerde “nodül” adı verilen yumruların olduğu, tiroid hormonlarının normal aralıkta olduğu nodüler guatr denilen hastalık da yaygın olarak görülmektedir. Nodüler guatrı olan bir kişide tiroid hormon düzeylerinin normal aralıkta olduğunu tetkik etmek yeterli değildir. Bu hastaların endokrinoloji kliniklerince düzenli nodül takibi, gerekiyorsa nodül biyopsileri yapılmalıdır. Çünkü tiroid nodüllerinin yaklaşık %5’i tiroid kanseridir.


Sonuç olarak; tiroid bezi vücutta tüm organları etkileyen bir hormonu salgıladığından, gerçekten bir çeşit kontrol panel işlevi görmektedir. Bu nedenle tiroid hastalarının düzenli olarak kontrollerini yaptırması gereklidir.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği Tiroid Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı
  Kent Sağlık Grubu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı 
Prof. Dr. Mehtap Çakır