Tüp Bebekte Başarı - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Tüp Bebekte Başarı
Tüp Bebekte Başarı
Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerde uygulanan tüp bebek (IVF); erkek ve kadın üreme hücrelerinin laboratuar ortamında özel koşullarda döllenmesi ve oluşan embriyoların kadının rahmine yerleştirilmesi yoluyla gebelik elde edilmesinin amaçlandığı modern bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavi yöntemi,  birçok çifte gebeliğe ulaşma şansı sunmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ile sperm sorunu olan birçok erkek, artık bebek sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranlarının giderek artması, son derece sevindiricidir. Titiz çalışma, etik tutum, doğru zamanlama ve güler yüzlü bir tedavi süreci, başarıyı önemli oranda etkilemektedir. Önceki yıllarda bebek sahibi olmayı hayal bile edemeyen çiftler, kendi mucizelerini gerçekleştirme şansı bulabilmektedir.
Yayım Tarihi : 13 Ocak 2015 | Kategori : Sağlık Haberleri

Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda düşünülmelidir?

  • Kadının tüplerinde tıkanıklık varsa,
  • Kadında endometriozis (çikolata kisti hastalığı) bulunuyorsa,
  • Erkekte sperm sayısı az veya sperm hareketliliği sorunları yaşanıyorsa,
  • Polikistik Over Sendromu’nda diğer tedaviler başarılı olamamışsa,
  • Hormonal yetersizlik gibi yumurtlama sorunları varsa,
  • İleri yaş ve zayıf yumurtlama durumunda,
  • Nedeni anlaşılamayan infertilitede,
  • Diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadıysa,

Tüp bebek tedavisine başlanılması düşünülmelidir.

Tüp bebek başarısı için altın kurallar nedir?
Günümüzde giderek artan sayıda çift, bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvurmak zorunda kalıyor. Peki başarılı bir tedavi için altın kurallar nedir?


İlk denemede başarı olur mu?

Sizden önce bu yöntemle başarıya ulaşmış milyonlarda çift olduğunu biliyor muydunuz? Pozitif düşünmeye başlamalısınız.


Siz başarı için neler yapabilirsiniz?

Yaşınızı değiştiremezsiniz. Ancak tüp bebek sadece sperm ve yumurtanın birleştirilerek embriyonun anne rahmine yerleştirilmesinden ibaret değildir. Üreme hücrelerinizin sayısını ve kalitesini arttırabilecek ön tedaviler olduğunu biliyor muydunuz? Tedaviden 1-2 ay önce hazırlıklara başlamak başarınıza katkı sağlayacaktır. Ayrıca; sağlıklı yaşam kuralları bu süreçte de önem taşıyor. Sigara içiyorsanız bırakın. Sigara, hem yumurta hem de sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir.


Doktorunuzla ve yakınlarınızla endişelerini paylasın

Randevunuz sırasında size bir yakınınızın eşlik etmesi yararlı olabilir. Net sorular sorun ve cevapları küçük bir not defterine not edin. Randevunuza yanınızda bir kitap veya dergi ile gidin. Tahlil sonuçları için beklemeniz gerekebilir. Kendinizi biraz şımartmanızın bir zararı olmaz. Yanınızda bir parça çikolata bulundurmaya ne dersiniz?


İlaç tedavilerini doğru uygulamalısınız.

Beslenmeniz doğal besinlerle olmalıdır. Düzenli beslenin, sebze ve meyve tüketimine dikkat edin. Bol su içmelisiniz. Tuz ve diğer katkı maddelerini az tüketmeli, kafeinli, asitli içeceklerden kaçınmalısınız. Günde 8 saat uyumalı, geç yatmamalı ve sabah erken kalkmalısınız. Yorgunluk ve aşırı egzersiz, tedavinizi olumsuz etkileyebilir. Zaman zaman küçük molalar vererek bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirmeye gayret edin.


Stresten kaçınmalısınız.

Stresle baş etmek için gevşeme tekniklerini kullanın. Derin nefesler almak, olumlu düşünmek (mutlu düşünce kavramı), doğa yürüyüşleri, dikkatinizi dağıtacak hobilerinizle uğraşmak, işe yarayabilir.


Başaracağınıza inanmalısınız.

Modern bir yöntem olan tüp bebek tedavisi, günümüzde çok daha büyük başarı ile geçmişe oranla daha modern, daha az masraflı ve pratik şekilde yapılıyor. Teknik gelişmeler, tüp bebek başarısını çok iyi noktalara taşıyor. Doktorunuzun deneyimi ve hassasiyeti, tabii ki önemlidir ancak siz de tedavi ekibinin bir parçası olarak bu enerji ve motivasyonla başlamalısınız. Başaracağınıza inanın. Olumlu konsantrasyon ve inanmak, başarının ilk adımlarıdır.