Göz Çevresi Estetiği - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Göz Çevresi Estetiği
Göz Çevresi Estetiği
Göz kapağı cerrahisi en sık yapılan yüz gençleştirme cerrahisidir. İyi bir cerrahi sonucunda yüzdeki yorgun, kızgın ifade ortadan kalkar daha genç ve enerjik bir görünüm ortaya çıkar.
Yayım Tarihi : 09 Ocak 2020 | Kategori : Sağlık Haberleri

Göz çevresi yüzümüzde ilk yaslanma belirtilerinin ortaya çıktığı alanlardır. Özellikle otuzlu yaslarda üst kapak cilt dokusunda katlantılar ve sarkmalar, alt kapaklarda torbalanmalar ve morluklar baslar. Bunlar insanın sürekli yorgun ve uykusuz görünmesine neden olur. Gözkapaklarında oluşan bu değişim görme alanında daralmaya neden olabilir. Bu durumu kompanse etmek için kasların yoğun yukarıya hareketi ve bunun sonucunda da alında kırışıklıklar ve gün sonunda da yoğun bir bas ağrısı ortaya çıkabilir.

Gözkapaklarında tekrarlayan alerjik reaksiyonlar özellikle cilt dokusunda erken yaslarda değişimlere yol açabilir. Göz kenarlarında da mimikler ile kazayağı adı verilen kırışıklıklar ortaya çıkabilir.

Göz kapağı cerrahisi en sık yapılan yüz gençleştirme cerrahisidir. İyi bir cerrahi sonucunda yüzdeki yorgun, kızgın ifade ortadan kalkar, daha genç ve enerjik bir görünüm ortaya çıkar.

 

BLEFAROPLASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

 

Genellikle lokal anestezi ile uygulanır. Gerekirse sedasyon yapılabilir. Hasta ve doktorun ortak kararıyla veya üst alt kapak ameliyatı aynı seansta yapılacaksa genel anestezi tercih edilebilir. Operasyon, üst alt kapakların ayrı ayrı veya bir arada yapılması durumuna göre 1-3 saat aralığında sürebilir. Ameliyat, çıkarılacak cilt dokusunun kalem ile çizilip işaretlenmesi ile baslar. Gerekli kas ve yağ dokuları çıkarılır.

 

Göz çevresindeki ince kırışıklıklar laser veya kimyasal soyma işlemi ile tedavi edilebilir. Gözaltı morluklarında lazer veya özel dolgu maddeleri kullanılabilir.

 

Üst göz kapağında fazla deri ve torbalanma yapmış yağ dokusu çıkarılarak kapaktaki yığılma önlenir. Sadece üst kapak ameliyatı 45-60 dakika aralığında sürebilir. Alt kapak ameliyatı cilt yoluyla kirpikli kenar alt çizgisinden yapılabileceği gibi kapak iç kısmından da yapılabilir. Torbalanan yağ dokularının bir kısmı çıkarılabilir ancak tercih edilen yağ dokuları koruyarak cilt altı bağ dokusunu kuvvetlendirip yağ dokusunu normal yerine taşımaktır. Alt kapak ameliyatları 1-1.5 saat sürebilir. Cilt ince sütürler ile kapatılır. 5-7 gün içinde sütürler alınır. İlk günlerde morluk ve sisliklerin olması normaldir. Ameliyat sonrası ilk iki gün özellikle soğuk kompres önem taşır. Morluğun daha az olması için hastaların ameliyat öncesi kan sulandıcı ilaçları almaması önemlidir. Yine bazı besinler ve yeşil çay gibi içecekler de kanama riskini arttırabilir. Dikişler alındıktan donra 1-2 ay yara izleri pembe renkli hafif belirgin olabilir ancak zamanla silinip normal deri rengine döner. Göz çevresindeki ince kırışıklıklar laser veya kimyasal soyma işlemi ile tedavi edilebilir. Göz kenarlarındaki kaz ayaklarına botox yapılabilir. Gözaltı morluklarında lazer veya özel dolgu maddeleri kullanılabilir. Yıllar içinde yaslanma süreci devam edeceği için üst kapaklarda tekrar sarkmalar oluşabilir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesi sekline dönmez. Üst göz kapaklarına tekrar ameliyat uygulanabilir. Alt kapaklara genellikle tekrar ameliyat gerekmez.