Atopik Dermatit - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Atopik Dermatit
Atopik Dermatit
Cilt kuruluğu her yaşta görülebilirken daha çok ileri yaş veya genetik olarak atopik yatkınlığı olan çocuklarda görülmektedir.
Yayım Tarihi : 12 Ağustos 2020 | Kategori : Sağlık Haberleri

Pediatrik dermatolojinin en çok karşılastığı sağlık sorunlarının basında atopik dermatit ya da diğer adıyla alerjik egzama geliyor. Atopi kelimesi; genetik olarak alerjik hastalıklara yatkınlık anlamına gelir. Halk arasında "alerjik bünye"diye de tarif edilir. Genellikle atopik kişilerin ailelerinde saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıkların varlığı söz konusudur.

Bebeklikte egzama ile kendini gösteren atopi, önlem alınmazsa erişkin yasta solunumsal alerjiler, astım ve el egzamalarına ilerleyebilir. Atopik dermatit/alerjik egzaması olan çocuklarda genetik olarak, deriye nem veren bir madde eksiktir ve yasam boyu deri kurudur. Ciltteki bu kuruluk arttığında kaşıntı oluşumu söz konusu olur. Atopik dermatit/alerjik egzama çocukların yüzde 15 - 30’unda gözlenebilmektedir.

Atopik dermatit/alerjik egzamanın tetikleyicileri arasında çeşitli alerjen maddeler, bakteriler, tahriş edici maddeler (deterjan vb.), mevsimsel değişiklikler ve stres yer alır. Yiyecek alerjenleri ağızdan veya temas yoluyla egzamayı alevlendirebilir. Özellikle tavuk yumurtası, inek sütü, soya, fıstık sık karşılaşılan alerjenlerdir.

Hava yoluyla gelen ev tozu akarları, polenler de atopik dermatit/alerjik egzamayı şiddetlendirebilmektedir. Bu alerjen maddelerin de deriden emilebildiğine dair kanıt vardır, bu durum deri testi ile de gösterilebilir.

ÇOCUKLARDA CİLT KURULUĞU

Deri bariyerini oluşturan lipidler zarar gördüğünde cildimiz kurur veya atopik egzamada olduğu gibi genetik olarak deriye nem veren bir madde eksikliğinde de yasam boyu kurudur. Bu koruyucu bariyer zarar gördüğünde, cilt su kaybeder. Bu durum ciltte kuruluk ve kasıntıya sebep olur. Savunmasız deri bariyeri cildi tahrişe neden olabilecek irritanların vücuda girişine engel olmakta zorlanır ve bu durum daha fazla kasıntıya sebep olur. Cilt kuruluğu her yasta görülebilirken daha çok ileri yas veya genetik olarak atopik yatkınlığı olan çocuklarda görülmektedir. Atopi, önlem alınmazsa erişkin yaşta solunumsal alerjiler, astım ve el egzamalarına ilerleyebilir.

Cilt kuruluğunu önlemek için

  • Banyo ılık suyla yapılmalı, uzun sürmemeli ve gerekmedikçe haftada 2-3 ile sınırlandırılmalıdır.
  • Banyolarda sabun yerine syndet diye tanımlanan derinin lipid ve asit yapısını bozmayan ürünler kullanılmalıdır.
  • Kese ve lif kullanılmamalı, temizleyici ürün vücuda elle sürülmelidir.
  • Banyodan sonra, yumuşak havluyla deriyi tahriş etmeden kurulamalı ve ilk 3 dk içinde nemlendiriciyi yaygın bir şekilde sürmeliyiz.
  • Kolonya, alkol gibi maddelerin, kasıntı giderici jel ve sulu pudraların deriyi kurutarak kasıntıyı daha da artıracağını unutmamalıyız.
  • Yüksek ısılı ve düşük nemli ortamların da deri kuruluğu ve kasıntıya yol açabileceği akılda tutulmalıdır.