Bel Ağrısı - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Bel Ağrısı
Bel Ağrısı
Anestezi ve Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Yegül, insanların yüzde 80’inin yaşamlarının belli dönemlerinde bel ağrısı çektiğini söyledi. Kimin beli ağrıyorsa, “bel fıtığım var” dediğini belirten Prof. Dr. Yegül, “Fıtık, bel ağrısının yüzde 10 sebebidir. Hayatında hiç bel ağrısı çekmeyen insanların yüzde 27’sinde MR görüntülerinde fıtık var. Bizim ülkemizde bu sezeryan operasyonu gibi abartılı yapılıyor. Akut başlayan bel ağrılarında 6 hafta içinde hiçbir şey yapmasanız bile ilaç da almasanız iyileşme şansınız yüzde 90. Bu süre geçmeden ne film çekilmeli, ne bir ameliyat yapılmalı” dedi.
Yayım Tarihi : 25 Ocak 2015 | Kategori : Sağlık Haberleri

İzmir’de Kent Alsancak Tıp Merkezi’nde Ağrı Ünitesi’ni kuran Prof. Dr. Yegül, ağrının, genellikle bazı şeylerin yolunda gitmediğine dair vücudun bir uyarısı olduğuna dikkat çekti. Ancak bu cümlenin akut yani yeni başlayan ağrılar için doğru olduğunu belirten Yegül, “Ağrı bir dost da olabilir, düşman da” diyerek şunları söyledi:

“Ağrı en sık olarak bir takım hastalıklar sonucu ortaya çıkar. Bazı ağrıların nedeni bilinmemektedir. Örneğin fibromyalji gibi, bu durumda herhangi bir hastalığın tedavisi söz konusu değildir, ancak yalnızca ağrılar giderilebilir. Eğer ağrı olağan dışı bir şekilde ani başlamış ve şiddetliyse en kısa sürede tıbbi yardıma başvurmak en akılcı davranıştır. Bazı kişilerin, baş ağrıları ya da menstürüel kramplar gibi tekrarlayan ağrıları bulunur ve bu kişiler bu ağrıların rahatsız edici olsa da tehdit oluşturmadığını bilirler. Ama alarm çanları çok şiddetli çalıyor ve özellikle de sebebi konusunda emin değilseniz bilin ki, alarm sistemi görevini yapmaktadır ve ciddiye alınmalıdır. İlk kez yaşanan bir ağrı akut ağrı olup, genellikle değerlendirilmesi gereken bir uyarıdır. Oysa kronik (süregen) ağrının kendisi başlı başına tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bir başka değişle kronik ağrı herhangi bir hastalığın semptomu (belirtisi) değil bizzat kendisi bir sendromdur (hastalıktır).”


En büyük problemin, geçmesi gereken ancak geçmeyen ağrılarda yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Yegül, “Ağrı kötü bir duygudur, ancak ağrıyı uzun süre çekiyor olmak daha da kötüdür” dedi. Ağrının kişi depresyona da sürüklediğini de vurgulayan Yegül, özellikle bel ağrısı konusunda ülkemizde yapılan yanlışlara da dikkat çekti ve şöyle konuştu:
“Akut ağrılar yani yeni başlamış ağrılar; ani başlamış baş, karın ağrısı olabilir. Vücutta bazı şeylerin doğru gitmediğini bize gösterir. Kronik ağrılar için bu doğru değildir. Bazı ağrılar 6 aydan uzun sürüyorsa kronik kabul edilir. Bu bizzat hastalıktır, alarm değildir. Tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse, vücuda ağrı kodları yerleşir. Bilgisayara virüs programı yerleşmesi gibidir. Sizin bilgisayarınızın çalışmasını alt üst eder. En çok rastlanan ağrılar bel ağrılarıdır. İnsanların yüzde 80”i yaşamların beli dönemlerinde bel ağrısı çekiyor. Ülkemizde bu konuda bazı yanlış uygulamalar var. Akut bir bel ağrısı bile olsa hemen film çekilip ağrı nerden kaynaklanıyor, bir fıtık mı var diye bakılır. Ama fıtık yüzde 10 sebebidir bel ağrısının. Yüzde 90 başka sebeplerden oluşur. 6 hafta geçmeden film çekmenin anlamı yok. Filmde fıtık da görebilirsiniz. Hayatında hiç bel ağrısı çekmeyen insanların yüzde 27’sinde MR görüntülerinde fıtık vardır ama bel ağrısı şikayeti yoktur. Filmde görülen fıtık bazen hiçbir şey ifade etmeyebilir. Muayene bulguları ile örtüşüyorsa o filmin önemi vardır. Kimin beli ağrıyorsa bel fıtığım var, diyor. Ancak yüzde 10’unda bel fıtığı görülebilir. Akut ağrılarda hemen film çekmek hemen ameliyat gereksiz. Bizim ülkemizde bu sezeryan operasyonları gibi abartılı yapılıyor. Akut başlayan bel ağrılarında 6 hafta içinde hiçbir şey yapmasanız, ilaç da almasanız bile iyileşme şansınız yüzde 90. Bu süre geçmeden ne film çekilmeli, ne bir ameliyat yapılmalı. Film çekilirse fıtık görme olasılığı yüksek. Gereksiz yere bir operosyona maruz kalabilirsiniz. Bu konuda toplumun bilinçlenmesi lazım.”