Safra Taşları - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Safra Taşları
Safra Taşları
Safra Taşı Oluşumu kadınlarda ve 40 yaş üstü kişilerde daha fazla görülmektedir.
Yayım Tarihi : 14 Aralık 2020 | Kategori : Sağlık Haberleri

Safra kesesi normalde yemek arası yani açlık saatlerinde safrayı depolayan ve yemek sırasında bağırsağa yönlendiren organımızdır. Safra karaciğerde yapılır ve oradan safra kesesine gelir. İşte bu safra sıvısının kimyasal yapısına bağlı olarak bazı kişilerde kristalleşmeler meydana gelir, bu kristaller zaman içinde kum tanesi büyüklüğüne, daha sonra da tas büyüklüğüne ulaşır. Bazen de birleşip koyulaşarak birikinti görünümü alır buna da safra çamuru denilir.

Safra taşı neden oluşur?

Bu sorunun yanıtını kesin olarak bilmiyoruz, ama en önemli etkenin safranın kimyasal yapısını belirleyen genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Ayrıca

  • Hormon benzeri bazı ilaçlar,
  • Obezite ve sedanter (hareketsiz) yaşam,
  • Diyabet ve karaciğer hastalıkları
  • Bazı kan hastalıklarının safra taşı oluşumunu artırdığı bilinmektedir. Taş oluşumu kadınlarda ve 40 yaş üstünde daha fazla görülmektedir. Safra tasları tüm dünyada sık görülen bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalarda 60 yaş üzerinde kadınların Avrupa’da %17, Amerika’da %9 ülkemizde %15’inde safra taşı bulunduğu saptanmıştır. Bu oran erkeklerde daha az olup % 6-12 arasındadır.

Belirtiler ve komplikasyonlar Safra taslarının büyük çoğunluğu “Sessiz taş”tır, yani hiçbir belirti yoktur. Böyle taslar tamamen tesadüfen, yapılan ultrasonografi kontrollerinde yakalanır. Belirti vermeye başlamış taslarda ilk semptom ağrıdır. Tipik olarak mide üzerinde ya da sağ tarafında, özellikle yemeklerden sonra oluşan, ataklar halinde gelen ağrı baslar. Bu atak bazen gece uyandırır. Birlikte bulantı olabilir. Belirti veren taslarda tedavi yapılmazsa zaman içinde komplikasyon gelişir. Bunlar başlıca; kese iltihaplanması sonucu şiddetli ağrı ve ateş ya da tasın ana safra kanalına düşmesi sonucu oluşan tıkanma sarılığıdır. Bu durumda pankreatit de olaya eşlik edebilir. Tanı Safra kesesi taslarının tanısı ultrasonografi ile konulur. Kesede iltihaplanma varsa yine bu tetkikte görülebilir. Ayrıca BT (tomografi) de kese duvar yapısını gösterir. Kanala tasın düşmesi durumunda EUS (endoskopik ultrasonografi) ya da MRCP (safra kanalı MR’ı) ile tanı konulur.

Tedavi Safra taşlarının sessiz döneminde hiçbir tedavi gerekmez, bunlar tesadüfen bulunan sessiz taş olarak kabul edilir ve sadece yıllık ultrasonografi kontrolleri ile izlenir. Ağrı başlamışsa tek tedavi yöntemi ameliyattır. Kapalı kese ameliyatı bugün dünyada en çok yapılan, kolay ve genellikle sorunsuz bir tedavi yöntemidir. Kese iltihaplanması varsa önce antibiyotik tedavisi uygulanır. Ana safra kanalında tas saptanmışsa önce ERCP ile tas endoskopik yöntemle çıkartılır, sonra safra kesesi ameliyatı uygulanır.