B12 Vitamini - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
B12 Vitamini
 B12 Vitamini
Sağlımız için gerekli olan maddelerin başında vitaminler gelir. Vitaminler hem doku ve organların oluşmasında, yapılanmasında, hem de fonksiyonlarında önemli rol oynarlar. Vitaminler arasında birkaçı yaşamsal derecede önemlidir ve bunların başında da B12 vitamini gelmektedir. Yani, bedende B12 vitamini olmayan bir kişinin yaşama olasılığı yoktur.
Yayım Tarihi : 07 Haziran 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Kimyasal adı “Cyanocobalamin” olan ve kısaca “B12 Vitamini” denilen madde vücudumuzda sentez edilemez, yani mutlaka dısarıdan almamız gereken bir maddedir. Besinlerle alınan B12 vitamini mideye gelir. Mideden salgılanan bir enzim, besinlerdeki B12'yi açığa çıkarır ve ince bagırsaklardan emilecek hale getirir. Emildikten sonra kana geçer ve kan ile tüm bedene yayılır, kullanılacagı yerlerde tutulur, fazlası da karacigerde depo edilir. Yeterli alınamadıgı ve kandaki düzeyi azaldıgı zamanlarda karacigerdeki depodan kana verilerek denge saglanır. Ortalama 1 yıl kadar besinlerle hiç B12 alınamasa bile bu depo gereksinimi karsılayabilir. Bu nedenle belli bir süre B12 alınamazsa hemen eksiklik belirtileri ortaya çıkmaz.

Çesitli nedenlerle, uzun süre B12 alınamaması ya da az miktarda alınması vitamin eksikligine neden olur. Ancak günümüzde B12 eksikligi, besinlerle alınamamasından çok, alındıktan sonra yeterli emilememesi sonucu meydana gelmektedir. Kandan direkt olarak B12 ölçümü yapılıp, eksik olup olmadığı kısa bir sürede anlasılabilir.

B12 vitamini; et, süt, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Bitkisel kaynaklı besinlerde B12 vitamini yoktur. Bu nedenle, uzun süre hayvansal besin alamayanlarda B12 eksikligi meydana gelir. B12 vitamininin emilimini azaltan birçok neden de eksikliğe yol açmaktadır. Bunların basında mide hastalıkları gelir. Mide salgısının azalması emilimi azaltır. Bu nedenle, kronik mide hastalıklarında uzun süre mide salgısını azaltan ilaçlar kullanan kisilerde eksiklik olabilecegi akılda tutulmalıdır.

Mide operasyonu ile midenin tamamı ya da bir kısmı çıkarılmıs ya da obezite nedeniyle küçültülmüs kisiler de risk altındadır. Kronik pankreatitte ve ülseratif kolit gibi kronik bağırsak hastalıklarında da emilim azalacaktır. Bu hastalıklarda sık sık B12 kontrolleri yapılmalıdır. B12 emiliminin yaslanmakla da azalacagı unutulmamalı ve özellikle 50 yastan sonra düzenli B12 kontrolleri yapılmalıdır.


Bir özet yapmak gerekirse, B12 vitamini eksikliği;

*Vejetaryenlerde, hayvansal besinleri az tüketenlerde,

*Kronik gastrit gibi mide hastalıgı olanlarda,

*Sürekli mide salgısını azaltan ilaç kullananlarda,

*Operasyonla kısmen ya da tamamen midesi çıkarılmıs olanlarda,

*Kronik pankreas ve bagırsak hastalığı olanlarda,

*Özensiz ve bilinçsiz diyet yapanlarda,

*Alkol bagımlılarında,

*Kanser, diyabet gibi kronik hastalığı olanlarda,

*Yogun stres altında olanlarda,

*50 yasın üstündekilerde görülmektedir.


B12 VİTAMİNİN ÖNEMİ

B12 vitamini, vücudumuzda hem yapıcı hem de fonksiyon düzenleyici olarak rol oynar. Deri, saç, tırnak dokularında ve özellikle kırmızı kan hücrelerinin yapımında etkilidir. B12 vitamininin eksikliginde kemik iliginde alyuvarların yapımı bozulur, yapılan hücre sayısı azalır ve sekil bozuklukları olusur. Böylece “Pernisiyöz Anemi” adı verilen bir çeşit anemi meydana gelir. B12 vitamininin diger önemli bir rolü, beyin ve sinir hücrelerinin düzenli çalısmasındaki etkisidir. Beyin ve çevredeki sinir hücrelerinin fonksiyonları birçok maddenin aracılıgı ile düzenlenir. Bu maddelerin en önemlilerinden biri B12 vitaminidir. Eksikliginde birçok nörolojik bozukluklar olusur. Duyu ve hareket bozuklukları ve mental bozukluklar meydana gelir. B12'nin Alzheimer hastalığından koruyan bir faktör oldugu da ileri sürülmüstür.


Tedavi

B12 eksikliğinin kanıtlanması çok kolaydır. Her yerde yapılabilen kan testinde B12'nin 200 pg/ml'den az olması tedavi gerektirir. Emilim bozukluğu olmayan ve hafif eksiklik durumlarında ağız yoluyla tablet ve şurup kullanılır. Günde 1 tablet ya da 1 ölçek şurup şeklinde alınması yeterlidir. Emilim bozukluğu riski taşıyan ve ileri derecede eksiklik olanlara enjeksiyon yoluyla kabadan kas içine verilebilir. Dozlar ve kullanma süresi hastanın durumuna göre düzenlenmeli ve uygun aralıklarda kontroller ile durum izlenmelidir.