Kalp Koruyucu Beslenme - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Kalp Koruyucu Beslenme
 Kalp Koruyucu Beslenme
Bazı gıdaları tüketmenin kalp hastalığı riskini artırabileceğini bilseniz de, genellikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek zordur. Çoğu diyet planı size yiyemeyeceğiniz şeyi (genellikle en sevdiğiniz yiyecekler olur) söylerken, uzman diyetisyenler ve beslenme uzmanları, kardiyoloji ve KVC doktorları ile birey odaklı, güçlü beslenme stratejileri oluşturarak size ne yiyebileceğinize ve neyi yemeye odaklanacağınıza yardımcı olur.
Yayım Tarihi : 14 Nisan 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Bu beslenme stratejileri; LDL kolestrolünü, kan basıncını, kan şekerini, trigliseridleri ve vücut ağırlığını optimal seviyede tutma amaçları güderek bazı risk faktörlerini azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak:

 

*Vücut ağırlığı normal ağırlığa getirilmelidir (Vücut kitle endeksi 20-24.9 arasında)

*Karbonhidrat miktarı enerjinin %50-60’ı olmalı.

*Yağ miktarı enerjinin %25-30’u olmalı.

*Vitamin ve mineraller yeterli olmalı.

*3 ara 3 tam öğün yapılmalı.

*Posa bol miktarda olmalı. Kuru baklagiller sebze ve meyveler, kepekli ekmek.

*Günlük tuz tüketimi azaltılmalı. (Yemekler tuzsuz veya az tuzlu, ekmek tuzsuz olmalı)

*Kolesterol miktarı günde 200 mg’yi aşmamalı.

 

Bazı besin grupları ve besinler kalp sağlığının performansını koruma açısından tavsiye edilir, bunlar:

 

Süt-Yoğurt: 300-500 gr. (2-3 su bardağı kadar yağsız-kaymaksız) tüketilebilir.

 

Proteinler: Düşük yağlı protein seçilmeli. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta (haftada 3-4 adet, tercihen beyazı) önerilir. Derisiz tavuk göğsü bulunursa organik ürün tercih edilmelidir. Günde bu ürün gruplarından 90 gr. (3 köfte kadar, yağsız ve derisiz) et, 1 tabak kuru baklagil yemeği tercih edilebilir. Balık, yağlı etin en iyi alternatifidir.

 

Omega 3 yağ asitinden zengin olan balıklar, kan trigliserid düzeyini düşürür. Somon, sardalya, uskumru, ton balığı Omega 3 yağ asitinden en zengin balıklardır. Haftada mutlaka 2 kez balık yenmesi (300 gr) önerilmektedir. Diğer Omega 3 kaynakları, keten tohumu, ceviz, soya, kanola ve krill yağıdır.

 

Ekmek ve tahıl grubu: Kalp sağlığı ve kan basıncı kontrolü için gereken lif ve vitaminleri ihtiva eder. Öğünlerde (günde 4-5 defa) önerilir. Tam buğday unu veya tam tahıl ekmeği, porsiyonunda 5 gr. veya daha fazla lif içeren tahıllardan koyu doğal pirinç, arpa, kara buğday, yulaf ve keten tohumu tercih edilmelidir.

 

Sebze ve meyveler: Sebze ve meyveler, az kalori ve lif nedeniyle kalbinize ödüldür. Kalp koruyucu, kan sulandırıcı ve damar koruyucu antioksidanlar içerirler. Günde 5-6 porsiyon önerilir.

 

Yağlar: İyi yağlar; zeytinyağı, kanola ve krill yağıdır. Doymuş ve trans yağların kolesterol içeriği yüksektir.