Uykunun Önemi - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Uykunun Önemi
Uykunun Önemi
Sağlıklı yaşam için, sağlık yaşam yöntemleri geliştirmek teknolojinin ilerleyişi ile dijitalleşen dünyada artık göz ardı edilemeyecek bir gereklilik. Bu perspektifte ele alınması gereken ilk konuların başında uyku geliyor. Uyku sorunları bazı hastalıkların belirtisi olabileceği gibi, yeterli ve kaliteli uykudan mahrum olmak ağrıları ve şikayetleri artırmanın yanı sıra, yaşam kalitesini de oldukça düşüren bir problem olarak sıkça bireylerin karşısına çıkabiliyor.
Yayım Tarihi : 31 Mart 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Vücuttaki hasarları tamir edici özelliğe sahip ve derin uykuda salgılanan büyüme, seratonin ve melatonin gibi hormonlar yetersiz uyku sonucunda ya salgılanamıyor ya da vücudun gerek duyduguğundan az salgılanıyor. Yetersiz uyku özellikle seratonin değerinin azalmasına ardından da depresyon, çökkünlük hissi ve çeşitli hastalıklara yol açabiliyor.

 

Peki kaliteli ve sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler neler?

 

  1. Yatak odasında uyku zamanı tam karanlık sağlamak önemli. Az bir ışık bile derin uykuya geçişi bozarak uyku kalitesini düşürüyor. Başucunuzdaki ufak elektrikli alarm saatining ışığı bile (özellikle mavi ışıksa) uykunuzu olumsuz yönde etkiliyor.

 

  1. Yatak odasındaki elektromanyetik alan kaynaklarını olabildiğince azaltmak elzem. Bize uyku sırasında verdikleri zarar azımsanamayacak değerde. Cep telefonu kapalı bile olsa yatak odamızda kesinlikle bulunmamalı. Televizyon, elektrikli saat, çok sayıda elektrikli cihaz da benzer zararlara neden oluyor. Kablosuz internet bağlantısının kapatılması da önemli. Komşularımızdan gelen Wi-Fi sinyallerini engellemek mümkün olmasa da bize en yakın kaynağı kapatmak maruz kalınan olası etkileri azaltıyor.

 

  1. Yatak odasında televizyon seyretmek, çalışmak, bilgisayar kullanmak gibi aktivitelerden kaçınmak gerek ve bu alanı sadece uyku alanı olarak belirlemekte fayda var.

 

  1. Akşamüstü saatlerinden sonra kafeinli içecek ve gıdalardan kaçınılmalı. Yine akşam saatlerinde yenecek şekerli, karbonhidratlı gıdalar ve abur cuburlar gece şeker düşmelerine neden olarak uykumuzu bozuyor.

 

  1. Uykunun hemen öncesinde televizyon, bilgisayar, cep telefonu ile uzun zaman geçirmek uykuyu olumsuz etkileyen faktörlerden. Bu aktiviteleri uykudan en az bir saat önce bırakmak daha sağlıklı bir uyku sağlıyor.

 

  1. Yatak odasını çok sıcak tutmak da uykuyu bozan bir diğer faktör. İdeal sıcaklık 21-24 derece arası, yani pek çoğumuzun yaptığının aksine yatak odasının hafif serin olması daha iyi.

 

  1. Gün içinde yapılan egzersiz ve fiziksel aktivite gece uykuya dalmayı kolaylaştıran bir faktör.

 

Sağlıklı ve kaliteli uyku adına izlenebilecek adımların uygulandığı ve sağlıklı yaşam yöntemlerinin (düzenli egzersiz, tütün mamüllerindan uzak durma ve alkol tüketiminin kontrol altına alınması) pratik edildiği bir yaşam ile hastalıkları kapıya dayanmadan kovmak mümkün. Çünkü sağlıklı yaşam için;

#HerZamanUmutVar