Magnezyum - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Magnezyum
Magnezyum
Kent Sağlık Grubu Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Kliniği profesörlerinden Mitat Bahçeci, vücudumuzun dördüncü yapı taşı olan magnezyum mineralinin önemine vurgu yaparak; magnezyum eksikliği, magnezum eksikliğinin semptomları, magnezyumun yararları ve kaynakları hakkındaki bilgilerini paylaştı. Magnezyumun yarısının kemiklerde diğer yarısının kas ve diğer yumuşak dokuda bulunduğunu, kandaki miktarının ise yüzde 1’den az olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bahçeci, bu mineralin eksikliğine karşı uyarılarda bulundu; “Magnezyum eksikliğinin erken dönemdeki belirtileri iştah kaybı, bulantı, kusma, halsizlik ve bitkinlik. İlerleyen evrelerde uyuşma, sızlama, kas krampları, epilepsi benzeri nöbetler, kişilik değişiklikleri, kalp ritim bozuklukları ve kalp spazmı ortaya çıkabilir” dedi.
Yayım Tarihi : 26 Mayıs 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Her 100 kişiden en az 75’inin magnezyum açısından iyi durumda olmadığına ve magnezyum eksikliği nedenlerinin birden fazla olabileceğine değinen Prof.Dr. Bahçeci “Ağır magnezyum eksikliği ise kan kalsiyumunda ve potasyumunda düşmeye yol açabilir. Kan kalsiyum düzeyini ayarlayan paratiroid hormonun salınması için de magnezyuma ihtiyaç vardır ve eksikliği durumunda ellerde kasılma dahil kas spazmları sık olarak görülür. Yetersiz beslenme nedeniyle oluşan magnezyum eksikliği (hipomagnezemi), diyabet, crohn ve çölyak gibi çeşitli hastalıklara özel kontrollü diyetler, bazı ilaçların kullanımı (diüretikler, antibiyotikler) ve alkolizm/ileri yaş gibi nedenler yol açar.” dedi.

BU KAHRAMANI ÖNEMSEYİN

Prof. Dr. Bahçeci magnezyumun insan vücudundaki misyonuna da dikkat çekerek “ Magnezyumun birçok görevi var. Bunlar arasında protein sentezi, hücresel enerji üretimi ve depolanması, hücre büyümesi ve yeniden yapımı sayılabilir. Ayrıca kemik metabolizması, sinir iletimi, kas kasılması, kan basıncının, glukoz ve insülin metabolizmasının düzenlenmesine katkıda bulunur.” diyerek magnezyumun insan vücudunda 300’ün üzerindeki metabolik olayda rol oynadığını vurguladı.

Doğanın magnezyum zenginlikleri ile dolu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bahçeci “Yeşil yapraklı bitkiler iyi birer magnezyum kaynağıdır. Ayrıca, balık, badem, bakla ve tam tahıl, kakao, muz ve avakado da magnezyum bakımından oldukça zengindir. Vücudumuz için çok önemli bu kahraman ihmal edilmemelidir” dedi.