7 Soruda Müziğin Sağlığı - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

7 Soruda Müziğin Sağlığı

7 Soruda Müziğin Sağlığı
Yüksek ritimli ve eğlenceli müzikler fiziksel aktivitenizde size olumlu bir şekilde destek olacaktır.

Yüksek Ritimli Müzikler Spor Motivasyonunuzu Arttırır mı?
Yüksek ritimli ve eğlenceli müzikler fiziksel aktivitenizde size olumlu bir şekilde destek olacaktır. Araştırmalara göre;  bu tarz müzikler eşliğinde yapılan egzersizler daha hızlı, daha kuvvetli ve daha eğlenceli halde yapılmaktadır.


İyi Müzik Kalbimize de İyi Gelir mi?
Favori şarkınız sadece sizin iyilik halinizi yükseltmiyor aynı zamanda kalp sağlığınızı da iyileştiriyor. Yapılan araştırmalara göre; sevilen şarkıların dinlenilmesi kişinin kan akışını düzenliyor ve kalp damar sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor.


Müzik, Felç Hastalarına Yardımcı Olabilir mi?
Felç sonrası, sevdikleri müzikleri dinleyen hastalar tedavilerine daha iyi odaklanabilir ya da depresyon halinden uzaklaşabilir. Nedeni tam olarak kesinleşmese de müzik dinlemek beyinin birçok noktasına olumlu etki ettiği bilinmektedir.


Konuşma Güçlüğü Çeken Parkinson Hastalarına Müzik Terapisi Yardımcı Olur mu?
Parkinson hastalarında, ağız ya da dil hareketlerinin engellenmesine bağlı olarak konuşma ve nefes alma durumlarında sorun yaşanabilmektedir. Müzik terapisi ile şarkı sözlerinin hecelenmesi ve konuşma esnasında alınan nefesin düzenlenmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca bir müzik ritmine uyum sağlamak yürümede ya da hareket etmede hastaya destek olabilir.


Müzik Eğitimi Kişide Bir Fark Yaratır mı?
Tüm enstrümanlar beyni çalıştırır ve zihni güçlendirir. Bu uğraşın olumlu etkileri uzun bir zamana yayılabilmektedir. Örneğin; çocukluk döneminde müzik eğitimi almış üniversite öğrencilerinin eğitimleri boyunca daha kolay öğrendiklerine dair çalışmalar bulunmaktadır. Müzik, çocuklarının muhakeme yeteneklerinin gelişmesini sağlayarak öğrenme ve hafıza becerilerini geliştirir. Enstrüman çalan ya da şarkı söyleyen çocukların ileride matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarında daha başarılı olmaları tahmin edilmektedir.


Müzik Kulağı Olmayanlar Daha Az mı Duyar?
Her 50 kişiden 1’inin müzik kulağı olmadığı belirtilmektedir. Müzik kulağı olmayan kişiler herhangi bir duyma sorunu yaşamazlar sadece duydukları ya da sundukları müziğin tonunda ya da notalarında ufak farklılıklar görülebilmektedir. Bu durumun kalıtsal olunabileceğinden de bahsedilmektedir.


Dilinize Dolanan Şarkı Nasıl Unutulur?
Sürekli dilinize dolanan şarkılar, sevin ya da sevmeyin sizin aklınızın bir yerinde her zaman olacak. Bu tür şarkıları aklınızdan çıkarıp atamazsınız. Tek yapmanız gereken şarkıyı zamanla unutmanız.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.