Sağlığın İlk Hanımları - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Sağlığın İlk Hanımları
Sağlığın İlk Hanımları
Sakara, modern Kahire'nin yaklaşık 40 kilometre güneyinde büyük bir arkeolojik alana ev sahipliği yapan bir sit alanı. 5000 yıl önce Antik Mısır şehri Memphis'in aristokrat, asker ve ruhban sınıfına ait mezarların bulunduğu Sakara, aynı zamanda ünlü Antik Mısır mimarı Imhotep’in (Mumya filmini izleyenler hatırlayacaklardır) eseri olan dünyanın en eski ve ayakta kalmayı başarabilmiş binalarından biri olan Basamaklı Piramid’e ev sahipliği yapıyor.
Yayım Tarihi : 22 Ocak 2017 | Kategori : Sağlık Haberleri

Piramidin yakınlarında bulunan bir mezar, günümüze muazzam bir bilgiyi taşıyor. Tarihte adıyla kayıtlara geçirilen ilk kadın doktorun ismini bize yaklaşık 5000 yıl önceden sessizce fısıldıyor: Merit Ptah

 

M.Ö 2700 yıllarında yaşayan Merit Ptah, mezarının üzerindeki hiyerogliflerin anlatımına göre bir Başhekim. Mesleki kariyeri hakkında bilinenler bununla sınırlı olmakla beraber, söz konusu hiyeroglif ve beşeri durum bize Antik Mısır’da kadınların yüksek statülü tıbbı görevlerde kendileri için yer bulabildiğini ve büyük sorumluluklar alabildiğini gösteriyor.

 

Merit Ptah’tan yaklaşık 200 yıl sonra başka bir doktor olan Peseshet, ruhban sınıfında en üst mevkilerde bulunan oğlu Yüksek Rahip Akhet-Hetep'in mezarındaki bir anıt üzerinde zamanının ötesine ismini duyurma ayrıcalığını elde etti. Peseshet, anıtın üzerinde kadın hekimlerin yöneticisi ünvanı ile anılarak, kadın doktorların sadece bir defaya mahsus olmadığını gelecekteki araştırmacılara gösterme şerefine nail oldu.

 

Zamanın, mekanın ve bilimsel aktarımın konjonktürel olarak çok farklı olması nedeniyle Merit Ptah ve Peseshett'in günlük ve mesleki uygulamalarını tam olarak aydınlığa çıkaramasak da kadınlar ve kadın doktorlar Antik Mısır toplumunun saygın bir parçası gibi görünüyor.