Ekran Karşısında Sağlığa Dikkat - Sağlık Kenti Blog - Kent Sağlık Grubu | 0 850 222 53 68
Yükleniyor..
Ekran Karşısında Sağlığa Dikkat
 Ekran Karşısında Sağlığa Dikkat
Ekran karşısında hareketsiz olarak uzun zaman vakit geçiren kişilerin vücudunda oluşabilecek kan pıhtısı ölüm riskini meydana getirebilir. Akciğer embolisi (pulmoner emboli), tipik olarak hareketsizlik ve kan akımı azalması nedeniyle bacakta ya da pelviste pıhtı olarak gelişir. Oluşan pıhtı parçacıkları akciğerdeki küçük kan damarlarına ulaştığında yaşamı ciddi anlamda tehdit edebilir.
Yayım Tarihi : 24 Ağustos 2016 | Kategori : Sağlık Haberleri

Pulmoner embolinin en yaygın belirtileri; göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır. Ancak pulmoner emboli için kesin tanı için görüntüleme taramalarının yapılması gerekmektedir.


Japonya’da yapılan bir çalışmaya göre; 19 yıl boyunca sürekli televizyon başında zaman geçiren 40-70 yaş arasındaki 86.000 kişi arasında yapılan çalışma neticesinde; 59 kişinin akciğer embolisi sonucunda hayatını kaybettiği gözlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda; günde 2.5 – 4.9 saat televizyon izleyenlerle, günde 2.5 saatten az televizyon izleyen kişiler arasında emboli riskinin %70 oranında arttığı tespit edilmiştir.


Teknolojinin gelişmesiyle ekran çeşitliliğimizin artması ve kullanıcı davranışlarımızın değişmesi hareketsiz yaşama her geçen gün daha da yaklaştırmaktadır.


Eğer siz de ekran karşısında uzun süreli vakit geçiriyorsanız pulmoner emboli riskinizi azaltmak için; saatte bir esneme hareketleri yapabilir, ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. Ya da ekran başlında bacak kaslarınızı esnetebilirsiniz. Ayrıca su tüketiminizi aksatmamanız da size yardımcı olacaktır.