Ali Kerem Mucizesi - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Ali Kerem Mucizesi

Ali Kerem Mucizesi
6 aylık bir bebek… 40 günlükken kanser tanısı koyuldu, kemoterapi gördü, covid’e yakalandı, bu nedenle ertelenen karaciğer nakli nihayet yapılabildi 

6 aylık ömründe daha kırk günlükken karaciğer kanseri tanısı koyulan, kemoterapi gören, ardından salgından nasibini alıp annesi Gülsevim Artın (20) ile birlikte Covid’e yakalanan bu yüzden de karaciğer nakli ertelenen Kerem Ali adeta hayat destanı yazdı. Testlerinin negatif çıkması üzerine annesinden karaciğer nakledilen Ali Kerem hayatını tehdit eden kanserden kurtulurken,  Prof. Dr. Murat Kılıç, “Bebek hastamız tam bir yaşam savaşçısı çıktı. Şifayla taburcu ettik” dedi.

 

KARACİĞERDE 3 SANTİMLİK TÜMÖR

Manisa’da yaşayan ev hanımı Gülsevim Artın ile gıda dağıtım işinde çalışan eşi Mehmet Ali Artın’ın (23) biricik oğulları Ali Kerem 14 Temmuz 2020 günü dünyaya geldi. Üzerine titredikleri Ali Kerem’in geceleri hiç uyumaması genç çifti huzursuz etti. Bebeklerinin gaz sancısı çektiğini düşünen Artın çifti soluğu doktorda aldı. Önce ultrason ardından MR çekildi. Karaciğerde kitle görülmesi üzerine minik Ali Kerem biyopsi için İzmir’e bir üniversite hastanesine gönderildi. Dünyaya geleli daha 40 gün olan talihsiz bebeğin karaciğerinde  hepatoblastom denilen kötü huylu karaciğer tümörü saptandı. Artın çifti, anne baba olmanın sevincini yaşayamadan bebeklerini kaybetme korkusuyla kötü günler geçirirken, Ali Kerem’e kemoterapi başlandı. Karaciğerindeki 3 santim çapındaki tümörü küçültmek için minik vücuduna 4 kür kemoterapi uygulanan Ali Kerem için karaciğer nakli kararı alındı. Ali Kerem nakil için izmir Kent Hastanesi’ne yönlendirildi. Aileden gönüllü adaylara tetkikler yapıldı, en uygun vericinin anne Gülsevim Artın olduğu saptandı. Nakil için planlamalar yapılırken pandemi nedeniyle ameliyat öncesinde anne ve bebeğine test yapıldı. Anne ve oğlunun testlerinin Covid pozitif çıkması üzerine nakil ertelendi. Asemptomatik covid geçiren anne bebeği iki kez tekrarlanan testlerinin negatif çıkmasının ardından yaklaşık bir ay ertelenen karaciğer nakli için hastaneye yatırıldı. Nitekim  geçtiğimiz 20 Ocak’ta anne Artın’dan alınan karaciğer parçası minik Ali Kerem’e başarıyla nakledildi. Yetişkinlerin bile zorlukla göğüs gerebilecekleri hastalıklarla daha bir aylıkken boğuşmaya başlayan 6 aylık Ali Kerem  kanserden de covid’den de kurtuldu.  

 

KARACİĞER NAKLİ BİR AY ERTELENDİ

İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç da; Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç.Dr.Mert Akan ve Uzm.Dr Alihan Pirim’den oluşan ekibin gerçekleştirdiği nakil sonrasında Ali Kerem’in hızla iyileştiğini söyledi. Hepatoblastomun bebeklik çağında karaciğerde en sık görülen kötü huylu bir tümör olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, “Tanı koyulmasının ardından kemoterapi ile tümörü küçültülme yoluna gidilirken, karaciğer nakli ile bebek tümörden tam kurtulmuş oldu.  Bebek ve annesi normalde geçtiğimz Aralık ayında nakil olacaktı. Ancak ameliyat öncesi Covid testleri pozitif olduğu için nakil bir ay ertelendi. Asemptomatik covid geçiren anne ve bebeğinin 2 kez covid testlerinin negative olması beklendi. Şimdi anne ve bebeğinin sağlıkları çok iyi. Bebek hastamız tam bir yaşam savaşçısı çıktı. Şifayla taburcu ettik” diye konuştu. 

Öte yandan minik oğluna ikinci kez can veren anne Artın, “Oğlumuzun uyumamasının, huzursuz, huysuz olmasının gaz sancısından kaynaklandığını sanıyorduk. Meğer bizi çok ciddi sorunlar, korkular bekliyormuş. Bu kısacık ömrüne çok hastalıklar sığdı. İnşallah bundan sonra başka  sağlık sorunları yaşamaz ve sevgiyle, yaşıtları gibi mutlu büyür” dedi.