Bebeklere de Stent Takılır - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Bebeklere de Stent Takılır

Bebeklere de Stent Takılır
Akciğer damarının gelişmediği veya dar olduğu ağır morarması olan bebeklerde, akciğere kan gitmesi için ya da şah damarı (aorta) ve kalbin sol tarafı gelişmeyen bebeklerde, vücuda kan taşınmasını sağlamak için doğumdan sonra bu köprü damarının açık kalması gerekmektedir.

PDA

Duktus arteriyozus (PDA), anne karnındaki bebeklerde akciğer atardamarı ve şah damarı (aorta) arasında yer alan, bu iki damar arasında köprü görevi yaparak bebeğin kan dolaşımını sağlayan hayati önemi olan bir damardır. Gebelik süresince açık kalması gereken bu köprü damar, doğumdan sonra ilk günler içerisinde kapanmaktadır. Akciğer damarının gelişmediği veya dar olduğu ağır morarması olan bebeklerde, akciğere kan gitmesi için ya da şah damarı (aorta) ve kalbin sol tarafı gelişmeyen bebeklerde, vücuda kan taşınmasını sağlamak için doğumdan sonra bu köprü damarının açık kalması gerekmektedir. Bazı hastalarda ana problem, akciğere giden atardamarın dar olması ya da hiç gelişmemesinden kaynaklanan morarmadır.

 

Bu tip hastalarda temizlenmek üzere akciğere kan gitmediği için morarma olur. Bu nedenle acil müdahale gereklidir. Bebek doğduktan hemen sonra köprü damar kapanmaya başlar ve morarma belirgin hale gelir. Bu hastalara köprü damarı açık tutmak için geçici olarak ilaç tedavisi verilir ve ardından ya sant ameliyatı ile yapay köprü damar yapılır ya da mevcut köprü damara stent takılarak bu damarın açık kalması sağlanır. Eskiden bu tür hastaların tümüne “sant” dediğimiz köprü damarlar ameliyat ile yapılırdı. Bu ameliyatın riskleri ve komplikasyonlarından dolayı günümüzde artık uygun olan hastalara anjiyo ile PDA stent uygulanmaktadır. Böylece daha kısa süreli ve daha az riskli bir işlem ile hastanın hayatını sürdürmesi sağlanabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde belli merkezlerde nadiren uygulanan bu yöntem, Kent Hastanesinde de başarılıyla uygulanmaktadır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.