Botoks Obezlerin Emrinde - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Botoks Obezlerin Emrinde

Botoks Obezlerin Emrinde
Obezite görülme sıklığı dünyada giderek artmaktadır. Metabolik, kardiyovasküler ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılıdır.

Obezite görülme sıklığı dünyada giderek artmaktadır. Metabolik, kardiyovasküler ve kanser gibi hastalıklarla bağlantılıdır. Kilo vermede diyet, ilaç ve davranış değişikliklerinin etkileri sınırlı kalmaktadır. Bariatrik cerrahi (sleeve gastrektomi, bypass, gastrik bant vb.) ile iyi sonuçlar alınmakta, ancak ciddi komplikasyonlar olabilmektedir. Mide botoksu uygun kişilerde mide boşalmasını geciktirme ve erken tokluk hissi sağlayarak kilo vermede yardımcı olabilen bir yöntemdir. Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması; endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin A enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir. Botoks, diğer bir etkisini de mideden salgılanan, açlığı uyaran gyrelin hormonunu azaltarak göstermektedir.

 

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoks uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karsı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Bir de enjeksiyon sırasında kanama ve mide dışına nadirde olsa kaçış olabilir, kanama için endoskopik tedavi, mide dışına kaçmalarda yatarak antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 

Botoks mide boşalma süresini geciktirir ve hastada iştah kaybı elde edilir. Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur. 6 ay süreyle kişinin olması gereken kilo kadar ya da buna yakın kilo vermesi hedeflenir, bu diyet uyumu ve egzersiz ile desteklenir. Botoks uygulaması sonrası, başlangıçta sıvı gıdalar alınmalıdır. Sonrası özellikle karbonhidratlı, şekerli gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu bir diyetisyen takibinde yapılmalıdır. işlem gerekli görülürse etkisi bittiğinde tekrarlanabilir. Sonuç olarak mide botoksu kilo vermede özellikle açlık hissini azaltarak diyet ve egzersize yardımcı olan ve motivasyon sağlayan bir yöntemdir.