Bu Yaz Cildinizi Koruyun - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Bu Yaz Cildinizi Koruyun

Bu Yaz Cildinizi Koruyun
Güneşten korunmak için; plajlarda, cildinizi kumlu ya da nefessiz bırakmayacak spreyler kullanabilirsiniz.

Peki, tüm bunları yaparken güneşin zararlı etkilerinden nasıl korunacağınızı hiç düşündünüz mü? Güneşe uzun süre maruziyet ile cildinizde kırışıklık, koyu lekeler ve daha kötüsü cilt kanseri görülebilmektedir. Ancak uzmanlar tarafından cildinize ve ihtiyacınıza göre seçebileceğiniz bir koruyucu ile güneş ışınlarından çekinmenize gerek kalmayabilir.


Güneş ışınlarına maruz kalma durumu sadece güneşlendiğinizde, plajda ya da havuz kenarında değil; tüm yaz mevsimi boyunca gerçekleşen bir durumdur. Buna göre tedbirinizi alın ve dışarıya çıkarken ya da işe gidip gelirken kendinizi güneşten koruyun.


Güneşten korunmak için; plajlarda, cildinizi kumlu ya da nefessiz bırakmayacak spreyler kullanabilirsiniz. Havuzda ise; suya dayanıklı formülü ile piyasaya sunulan spreyleri tercih edebilirsiniz.


Güneş Koruyucularını Doğru Kullanıyor musunuz?

Sahip olduğunuz krem ya da spreyin özellikleri dışında ne kadar yoğunlukta ve sıklıkta kullandığınız da önemlidir. Güneş kremi kullanıyorsanız; güneş ışınlarına maruz kalan her bölgenize (yüzünüz de dahil) bir çay kaşığı kadarını yedirin. Bir sprey kullanıyorsanız; cildinizden 2 santim uzakta sıkarak kullanın. Yeterli gelmediği durumlarda yukarıdaki kullanım kurallarına göre yenileyebilirsiniz. Ayrıca terleme ve yüzmeye bağlı olarak her iki saatte bir bu işleminizi yenileyin.


Cildinizin D vitamini alması gerektiğini ve bunun en büyük kaynağının da güneş tarafından sağlandığını unutmayın. Buna göre bir güneşlenme planı hazırlayın. Eğer vücudunuzun yeterince D vitamini aldığını düşünmüyorsanız; diğer takviyeler için uzman doktorunuza başvurunuz.


Ayrıca, plaj ya da havuz kenarında, eğer kullanıyorsanız, makyaj yaptığınız malzemelere dikkat edin ve malzemelerinizi özenle seçin. Yanlış yapacağınız bir seçim cildinizi o an güzelleştirirken uzun vadede zarar vererek cilt sağlığınızı zora sokabilir.


Güneşe Karşı Durun!

Geniş kenarlı şapkalar ve ultraviyole ışınları engelleyebilecek, yaza özel hazırlanmış kıyafetleri tercih ederek güneşten korunabilirsiniz. Yaz mevsiminde koyu renkli ve dar kıyafetlerden olabildiğince kaçının.


Cildinizi Kuvvetlendirin

Güneşin zararlı ışınlarına ve aşırı maruziyetine karşı daha sağlam durabilmeniz için cildinizi güçlendirin. Vitamin ve antioksidan özelliğine sahip serum ve diğer ürünleri kullanıp kullanmamak için önce uzman doktorunuza danışınız.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.