Diş için Zararlı Alışkanlıklar - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Diş için Zararlı Alışkanlıklar

Diş için Zararlı Alışkanlıklar
Tüm şekerlemeler diş sağlığınız için zararlı olabilir. Özellikle jelibon, yapışkan yapısıyla dişlerde ve diş aralarında parçacıklarının tutunmasını kolaylaştırır ve diş minenize zarar vererek çürüklere sebep olabilir. 

Sigara
Sigara, sağlığınıza verdiği birçok zararın yanında; dişlerinizde leke ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Tütün ve tütün ürünleri ağız, dudak ve dil kanserlerine de sebep olabilir. Sağılıklı bir gülümsemeye sahip olmak için bir an önce sigarayı bırakın.


Aşırı Yemek
Tüm yeme bozuklukları (bulimia nervosa) diş sağlığı için hasar yaratabilir. Aşırı yemek yeme, genellikle diş çürüklerine yol açabilir. Kusmuklarda bulunan asitler de dişleri kırılgan ve zayıf hale getirebilir. Bu asitler ayrıca, ağızda kötü kokuya sebebiyet verebilmektedir. Tüm yeme bozuklukları sadece ağız değil, genel bir sağlık sorunudur. Böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.


Biberon Kullanımı
Hiçbir zaman dişleri korumak için erken değildir. Yatmadan önce bebeklere verilen meyve suyu ya da sütler bebeklerin dişlerine zarar verebilir. Bebeğinizin aldığı besinin içindeki şeker gece boyunca onun dişlerini tahrip edebilir. Ayrıca biberon ya da benzeri bir cisimle uyuyan bebeklerin diş yapıları da olumsuz etkilenebilir.


Diş Gıcırdatma (Bruksizm)
Stres ve sağlıksız uyku alışkanlıkları kaynaklı diş gıcırdatma davranışları kişinin dişlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumu kontrol etmek oldukça zordur. Ancak gün içinde sert gıdalardan uzak durarak ve dişleri yıpratılmayarak ağrı ve hasar azaltılabilir. Ayrıca geceleri uyurken kullanılabilecek ağız koruma aparatları da bu hasarı önleyebilir.


Kahve
Eğer kahvenizi sürekli olarak sadece bir şekilde tüketiyorsanız, bu alışkanlığınız dişlerinizin sararmasına sebep olabilir. Neyse ki kahve kaynaklı sararmalar için çeşitli diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Eğer dişinizin rengi ile ilgili bir endişeniz varsa diş hekiminizden randevu alabilirsiniz.


Gazlı İçecekler
Gazlı içeceklerde dişinize zarar verebilecek olan tek şey şeker değildir. Şekerin yanında fosforik ve sitrik asitler de gazlı içeceklerde bulunmaktadır. Bu asitler diş minesine ciddi zararlar verebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; gazlı içeceklerin diyet ürünleri, şeker yönünden düşük olsalar bile asit değerleri daha yüksek olabilir.


Enerji İçecekleri
Genellikle egzersiz sonrası tüketilen enerji içecekleri yüksek şeker miktarı ile dişlerinizi tehdit etmektedir. Sürekli enerji içeceği kullanan kişilerin diş minesi gün geçtikçe zayıflayabilir. Enerji içecekleri yerine, egzersiz döneminiz boyunca vücudunuzu susuz bırakmamanızı öneriyoruz.


Meyve Suyu
Meyve suları; vitamin ve antioksidan yönünden zengin olabilir ancak ne yazık ki çoğu meyve suyunda şeker oranı da bir hayli yüksektir.Hatta bazı meyve suları, gazlı içeceklerle aynı oranda şekeri barındırır. Hazır meyve sularından uzak durup, taze meyve suyu hazırlayabilir ya da içeceğiniz meyve suyunu su ile seyrelterek tüketebilirsiniz. Böylece içeceğinizdeki şeker oranını azaltabilirsiniz.


Şarap
Beyaz ve kırmızı şaraplarda bulunan asitler, diş minesinde tahribata yol açarak dişleri zayıflatabilir. Şarap tüketiminden dolayı dişlerdeki renk değişimleri ise; beyazlatma yöntemleri ve düzenli diş fırçalama ile önlenebilmektedir.


Buz Çiğnemek
Sakıza göre doğal ve şekersiz olabilir ama bu durum buzun zararsız olacağını göstermiyor. Buz çiğnemek, dişinizde çatlaklara sebep olabilir. Böylelikle diş içerisindeki yumuşak dokulara zarar verilebilir ve düzenli diş ağrısı yaşanabilir. Kişi, sıcak ve soğuk gıdalarda anlık ya da kalıcı ağrı yaşayabilir.


Pastil Kullanımı
Pastiller her ne kadar boğazımızı yumuşatsa da çoğu pastilde şeker bulunmaktadır. O yüzden pastil kullanımından sonra mutlaka dişlerinizi fırçalayınız. Aksi halde pastilde bulunan şeker dişlerinize yapışabilir ve diş minesine zarar verebilir. Bu da çürüklere sebep olur.


Jelibon
Tüm şekerlemeler diş sağlığınız için zararlı olabilir. Özellikle jelibon, yapışkan yapısıyla dişlerde ve diş aralarında parçacıklarının tutunmasını kolaylaştırır ve diş minenize zarar vererek çürüklere sebep olabilir. 


Cips ve Benzeri Ürünler
Nişastalı gıdalarda bulunan asitler, gıdanın tüketilmesinden 20 dakika sonra dişlerde bakteri plağı oluşması için harekete geçer. Cips ve benzeri atıştırmalıklarda, kırıntıların diş arasına sıkışması daha yüksek ihtimal olduğundan, bu ürünler diş sağlığı için zararlı olarak kabul edilmektedir. Cips ve benzeri ürünleri tükettikten sonra diş ipi kullanırsanız dişinizde oluşabilecek bakteri plağı riskini azaltabilirsiniz.


Piercing Kullanımı
Dil ve ağız çevresinde kullanılan piercinglerin dişlerle teması diş çatlaklarına sebep olabilir, hatta zamanla diş kaybı ya da dişeti hastalıkları görülebilir. Ayrıca; piercingin yapıldığı alan bakterilere karşı daha savunmasız olacağından kişide enfeksiyon riski yüksektir. Piercing kullananların ağız ve diş sağlığına daha özenle yaklaşmaları ve düzenli diş muayenesini ihmal etmemeleri gerekmektedir.


Ambalaj Açma
Şişe kapakları ya da ambalaj açımında dişinizi kullanmanız mutlaka dişlerinize zarar verecektir. Dişinizin zedelenmesinin yanı sıra bu kötü alışkanlık, dişlerinizde derin çatlakların oluşmasına sebep olabilir.


Kalem Kemirme
İş ya da çalışma stresinden kaynaklı olarak yapılan bu davranış dişlerin çatlamasına sebep olabilir. Eğer bir cisim çiğneme ya da kemirme dürtünüz varsa bunu şekersiz sakız kullanarak gidermenizi öneriyoruz.