Doğum Sonrası - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Doğum Sonrası

Doğum Sonrası
Lohusalık döneminde kanama, gece uykusuzlukları gibi sebeplerle yorgunluk hissedebilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Görülen Önemli Fizyolojik Değişimler

Loşi (Akıntı): Doğumdan sonra rahim içinden gelen akıntıya loşi denir. Nedeni, rahminiz kasılarak küçülmektedir. Kasılırken içinde kalan bazı küçük dokular, akıntılar ve kan dışarı atılmaktadır. Açık renk akıntı koyu renge dönerse, Kanama miktarı çok artarsa, akıntı içinde büyük parçalar varsa, kötü kokulu ise, ilk iki hafta hiç akıntı olmaz ise mutlaka doktorunuza bildirin.


Karın Ağrısı : Gebelik öncesi 50-70 gr olan rahim, gebelikte 1000 gr olmaktadır. Tekrar eski haline dönmesi için kasılarak küçülmesi gerekir. Bu kasılmalar nedeniyle ilk 7-10 gün içinde karnınızda ağrı hissedebilirsiniz. Bebeğinizi emzirirken bu ağrı artabilir. Oksitosin hormonunun etkisiyle olur. Bunun yanı sıra ilk 24 saatten sonra epizyotomi bölgesinde ağrı oluşabilir. Bu bölgede dolaşımı hızlandırmak ve çabuk iyileşme saǧlamak için, sıcak oturma banyoları ve fazla yormadan yürüyüş yapılabilir.


Yorgunluk: Lohusalık döneminde kanama, gece uykusuzlukları gibi sebeplerle yorgunluk hissedebilirsiniz. Özellikle fazla ziyaretçi ve emzirme de yorgunluğu arttıracaktır. Bu dönemde eşinizin ve diǧer aile bireylerinin desteǧi çok önemlidir.


Anemi (Kansızlık): Doğum sonrası dönemde kan değerlerinde düşme olabilir. Bu durumun düzelmesi için taburculukta size demir ilaçları verilecektir. Bu arada beslenmeye de özen göstermeyi unutmayın.


İdrar Yapma Güçlüğü: Doğumdan sonra idrar torbasında geçici his kaybı olabilir. İdrar yapmazsanız mesanede idrar birikir. Rahiminize baskı yapabilir. Gereksinim hissetmeseniz de idrarınızı yapmanız çok önemlidir. 2-3 saatte bir tuvalete gitmelisiniz.


Dışkılama Güçlüǧü: Doǧum öncesi lavman yapıldıysa doğumdan sonra 2-3 gün dışkılama ihtiyacınız olmayabilir. Ancak 3. günden sonra halen dışkılama yok ise buna çözüm aramalısınız. Kabız olmamak için bol hareket etmek ve bol sıvı (su ve kayısı suyu), bol sebze meyve almak gerekir. Doğumdan sonra 3-4. günde bol sıvı almanıza, bol sebze yemenize rağmen halen dışkılama yoksa ve durum size rahatsızlık veriyorsa doktorunuza başvurun.


Hemoroid (Basur): Eǧer hemoroidiniz varsa gebelikte ve doǧum sonrasında sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle normal doğum esnasında bebeğin başının yaptığı baskı nedeniyle hemoroidler artabilir. Bu durumu doktorunuzla paylaşın. Ağrıyı azaltmak için hemoroid pomadları, oturma banyosu ve buz tatbiki kullanılabilir.


Ateş: Doǧum esnasında kaybettiğiniz sıvılar nedeniyle ilk 24 saat 38 ℃ ye kadar ateş olabilir. Bu durum normaldir. Sıvı alımını arttırmak ateşin düşmesini saǧlayacaktır. 24 saatten sonra 38 C ve üzerindeki ateş enfeksiyon belirtisidir. Devam ederse doktorunuza danışın.


Terleme: Gebelik döneminde vücutta biriken sıvı doğum sonrası ilk günlerde yoğun terleme ile atılır. Bu nedenle doğum sonrasi ilk günlerde çok terleyebilirsiniz. Bu durum sizde sıvı kaybına neden olacaǧı için bol bol su içmelisiniz.


Nabız ve Tansiyon: İlk 2 gün nabız sayınız diğer zamanlara göre düşük olabilir. Bu durum normaldir. 7-10 günde düzelir. Kan basıncınızın normal sınırlarda olması gerekir.


Lohusalık Döneminde Görülen Önemli Psikolojik Değişimler
Doǧumdan sonra mutluluk ve hüznü bir arada yaşayabilirsiniz. Birçok anne bebeğine nasıl bakacağı korkusunu yaşamaktadır. Bu duygular ilk günler için çok normaldir. Bu durum, hormonal deǧişikliklerle meydana gelmektedir ve “annelik hüznü – bebek melankolisi” olarak bilinmektedir.


Bir an önce hastaneden çıkma isteği duyabilirsiniz. Özellikle ikinci günden sonra bu duygular yoğunlaşabilir. İlk bir hafta gülerken aniden aǧlama, en küçük bahanelerle aǧlama isteǧi normaldir. Çok fazla kendinizi yormayın. Bebek uyurken siz de uyumaya calışın çünkü uyku zihinsel sağlık açısından çok önemlidir. Eşinizle dönüşümlü bir şekilde sorumluluklarınızı paylaşın. Etrafınızdaki akraba ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Bu sayede kendinize dinlenecek zaman ayırın. Eğer içinizdeki sıkıntı, 1 hafta sonra da devam ediyorsa ve azalma yerine artıyorsa bu durum, doğum sonrası depresyonun habercisi olabilir. Mutlaka doktorunuza başvurun.