Doğum Sonrası Kilo Verme - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum Sonrası Kilo Verme
Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme ile 9-12 kilo alınması durumunda, doğumun ardından bol bol emzirerek fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Sağlıklı bir doğum yapıp bebeğini mutlulukla kucağına alan annelerin, hamilelik döneminde aldığı fazla kiloları vermek adına pek çok yöntemi denediğine şahit oluyoruz. Annelerin doğum sonrası hızlı kilo verme isteğiyle düşük kalorili diyetlere yönelmesinin kilo vermeyi zorlaştırmasının yanında sağlıksız beslenmenin ayrıca anne sütünün miktarını ve kalitesini de azalttığı unutulmamalıdır.
 

Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme ile 9-12 kilo alınması durumunda, doğumun ardından bol bol emzirerek fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Hamilelik sonrasında vücudun süt yapımını artıracağı düşünülen şerbetli tatlılar, aşırı karbonhidrat ve yağ içeren besinler ise sadece kilo almaya yarıyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme ve bebeği sık sık emzirme hem fazla kilolardan kurtulmayı hem de vücudun süt yapımını artırmasını sağlıyor.
 

Doğum sonrası fazla kiloları, sağlıklı ve dengeli bir biçimde vermek çok önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki doğumdan sonra vücut ilk 6-8 hafta (bazen daha uzun) kendini toparlamaya ihtiyaç duyar, bu dönemde kilo vermeye çalışmak anneyi daha çok strese sokabilir. Nitekim İngilizce’deki “9 months up, 9 months down” yani “9 ay yukarı, 9 ay aşağı” demek olan ve hamilelikte alınan kiloların bebeği doğurduktan sonraki dokuzuncu ayda verileceği anlamına gelen halk deyişini doğrularcasına aslında yavaş, istikrarlı, egzersizle desteklenmiş ve bir beslenme uzmanı desteği alınarak şekillendirilmiş bir program tercih edilmelidir.
 

Beslenme programları kişisel özelliklere göre değişir. Genel olarak su tüketimi, kuru baklagiller ve tahıllar ile sebze-meyvelerin her gün mutlaka tüketilmesi, yumurta başta olmak üzere et, balık, peynir, süt ve türevleri gibi protein kaynaklarına diyette yer verilmesi ve çay kahve tüketiminin sınırlandırılması önemlidir.
 

Doğum sonrası fazla kiloları vermenin sağlıklı ve güvenli yolu doğru egzersiz ve dengeli beslenmedir. Günde ortalama 500-800 kalori enerjiyi harcamayı sağlayan anne sütü ise daha kolay kilo verilmesine yardımcı olur. Doğru beslenme ile süt kalitesi ve miktarını koruyarak sık emzirmek, bu dönemde annelerin kilo verme konusunda en büyük yardımcısıdır.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.