Ebeveynlere Yönelik 10 İpucu - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Ebeveynlere Yönelik 10 İpucu

Ebeveynlere Yönelik 10 İpucu
İyi yapılmış bir iş için çocukları televizyon, video oyunları, şekerleme veya abur cubur ile ödüllendirmeyin!

İyi Bir Rol Model Olun: Her zaman ve her yerde en süper baba/anne olmak zorunda değilsiniz, kimsenin olabileceğini de düşünmeyin, ancak çocuklar sizi doğru beslenmeye çalışırken, egzersiz yaparken ve temel hijyen etkinliklerini düzenli olarak yerine getirirken görürse, çabalarınızın farkına varacaklardır. Böylelikle sözlerinizin yanında hareketleriniz ile de çocuğunuza kazandırmak istediğiniz güzel ve doğru alışkanlıkları pekiştirmiş olursunuz.

 

Pozitif Tutum Takının: Çocuklar ne yapamayacaklarını duymaktan ve yapabilecekleri şeyleri bir emir gibi işitmekten hoşlanmazlar. Eğlenceli ve olumlu olmaya çalışın. Marifet iltifata tabiidir, yaptıkları güzel iş ve başarılardan sonra mutlaka övün, böylelikle doygun, takdir edilen, sevilen ve saygı duyulan bir birey olmasına da katkıda bulunmuş olursunuz. 

 

Bütün Ailenin Hareket Etmesini Sağlayın: Cümbür cemaat egzersiz yapın. Bisiklet sürün, hafif tempolu koşuya çıkın, yüzün, bahçede ısınma hareketleri yapın, yürüyün… En olmadı beraber saklambaç oynayın. Ailecek yapılan egzersiz kaliteli zaman geçirmenin en belirgin göstergesi olduğu gibi aynı anda herkesin sağlığına ve mutluluğuna iyi gelen, sosyal bağları güçlendiren bir aktivitedir.

 

Gerçekçi Olun: Gerçekçi hedefler ve sınırlar belirlemek, amaca giden yolda başarı için atılmış ilk adımdır. Kişiselleştirilmiş ve kademe kademe yapılacak her köklü değişiklik sağlığınız üzerinde daha kalıcı ve gerçekçi değişimler gözlemlemenize yardımcı olacaktır. 

 

Bilgisayar, Konsol, Tablet Sınırlaması: Bir ekran karşısında uzun süreler boyunca sabit bir şekilde zaman geçirmek yağlanma ve kilo almayı tetikleyebileceği gibi, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar için riskleri artıran hareketsiz bir yaşam biçimine yol açar. Ekrandaki oyun zamanını günde 2 saatle sınırlamak çocuğun sağlıklı gelişimi için akıllıca bir hareket olabilir.

 

Keyifli Fiziksel Aktiviteler: Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen koca bir evren. Çocuğunuzun gerçekten sevdiği bir fiziksel etkinlik bulana kadar belirli zaman aralıklarıyla egzersiz yöntem ve yollarını değiştirin, dinamik olun. Çocuklar sevdikleri egzersizleri daha düzenli, uzun süreli ve isteyerek yaparlar. 

 

Gerçekten Ödüllendirici Ödüller Seçin:  İyi yapılmış bir iş için çocukları televizyon, video oyunları, şekerleme veya aburcubur ile ödüllendirmeyin. İyi davranışları takdir etmenin özgün ve çocuğunuza özel yollarını bulun.

 

Çocuğunuzu Yemek Hazırlama Sürecine Dahil Edin: Çocuklarınızı yemek planlama, pişirme ve hazırlama süreçlerine dahil edin. Çocuğun bu süreçlerdeki aktif katılımı iyi ve sağlıklı yemek alışkanlıkları geliştirirmenin yanında, sizin ile kaliteli ve üretken bir zaman geçirmesi  ile bonus olacaktır.

 

Etiket Oyunu: Çocuğunuza ailenin sağlığı için neyin faydalı ve de neyin zararlı olduğunu öğretin. Beslenme etiketlerini, besin değeri tablolarını okuma alışkanlığı kazanması ona bir ömür boyunca yarar sağlayacak bir davranış biçimi olacaktır.

 

Katılımcı Ebeveynlik: Daha sağlıklı çocuklar, daha sağlıklı nesiller ve daha sağlıklı bir Türkiye demek. Çocuğunuzun zaman geçirdiği okul, kreş, etüt merkezi, dersane gibi özel ve kamusal alanlardaki yemek seçimlerine, hijyen uygulamalarına dikkat edin. Yanlış uygulamaların düzeltilmesinde ısrarcı olun. Proaktif hareket ederek gerek kendi, gerekse çocuğunuzun sağlığını güvenceye alma adına öncül ve düzenli testler, check-uplar yaptırın. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.