El Temizliği - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

El Temizliği

El Temizliği
Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği ““Antibiyotik Direnci ile Savaşmak Sizin Elinizde” temasıyla kutlanan Dünya El Hijyeni Günü, hasta ve hasta yakınlarını da kapsayan “temiz eller” kampanyasının yürütüldüğü İzmir Kent Hastanesi’nde farklı bir etkinlikle gündeme getirildi.

Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği ““Antibiyotik Direnci ile Savaşmak Sizin Elinizde” temasıyla kutlanan Dünya El Hijyeni Günü, hasta ve hasta yakınlarını da kapsayan “temiz eller” kampanyasının yürütüldüğü İzmir Kent Hastanesi’nde farklı bir etkinlikle gündeme getirildi. El şeklinde hazırlanmış kurabiyelerle el temizliğinin önemine dikkat çekmeyi amaçladıklarını belirten İzmir Kent Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Sorumlu Hemşiresi Nurcan Gül Fırat, söyle konuştu:

 

“Her an bir şeylere dokunan, tutan ellerimiz en çok mikroorganizma barındıran organımız. Yine ellerimizle bu mikroorganizmaları her yere taşıyabiliyoruz. Kirli daha doğrusu hijyeni sağlanamamış ellerimiz basit ya da ciddi pek çok hastalığa davetiye çıkartabilir. Eller üst solunum yolu enfeksiyonu, grip, rota virüsü, hepatit A, tifo, kolera gibi hastalıkların bulaşmasında önemli bir araç. Üstelik günlük yaşantımızda kendi sağlığımız için çok önemli olan el hijyeni, diğer kişilerin sağlığı için de önemlidir. Enfeksiyonların da hastalıkların bulaşmasının da önlenmesinde en basit ve en etkili yöntem el hijyenidir. Üstelik uygulaması da basittir. Ellerin sıvı sabunla akar su altında 30 saniye süreyle yıkanmasıyla ya da alkol bazlı el antiseptiği ile ovuşturulmasıyla ellerdeki mikroorganizmalar uzaklaştırılır. Hastanemizde sürdürdüğümüz ‘temiz eller’ kampanyası ile de mikropların bağışıklık sisteminde problemi olan ya da ameliyat olan kişilerde uzun süreli ve ciddi enfeksiyonlara neden olabildiğini hatırlatıyoruz. Hastanemize gelen hasta ve yakınlarını el hijyeni konusunda uyarıyor ve ellerini nasıl ve hangi durumlarda yıkamaları gerektiğini anlatıyor, alkol içerikli el antiseptiklerini kullanmalarını öneriyoruz.”

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.