Endişeli Gebelere Rahatlatan Haberler - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Endişeli Gebelere Rahatlatan Haberler

Endişeli Gebelere Rahatlatan Haberler
Tüm dünyada ciddi korku yaratan korona virüs enfeksiyonunun anne karnında bebeğe geçmediği bildirildi

Jinekolog Opr. Dr. Mustafa Melih Erkan gebelerin korona virüsü konusunda çok endişeli olup kafalarında cevap bekleyen sorular olduğunu söyledi. İngiliz Kraliyet Kadın Doğum Derneği’nin vakalar üzerinde yapılan çalışma sonuçlarını açıklamasıyla bu soruların yanıtlarını bulduğunu belirten Opr. Dr. Erkan, “Bu kılavuza göre “Anne adayından bebeğine geçen bir korona virüs olgusu gösterilmemiştir. Dolayısıyla korona virüs enfeksiyonunun anne karnında bebeğe geçmediği kabul ediliyor” dedi. 

 

İzmir Kent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Erkan korona virüs ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaları değerlendirerek, “Korona Virüs (Covid-19) ve Gebelik” konusunda anne adaylarını rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Opr. Dr. Erkan, son bir ayda tüm dünyada özellikle de Çin ve ABD’deki korona virüs vakalarıyla ilgili verileri değerlendiren İngiliz Kraliyet Kadın Doğum Derneği’nin bu kılavuzu 9 Mart 2020 günü yayımladığını kaydetti. Güncel gelişmeler ve son yayınlanan bilimsel çalışmalar ışığında gebeleri bilgilendiren Opr. Dr. Erkan şöyle konuştu:

 

KORANA VİRÜS ENFEKSİYONU ANNE VE BEBEĞE NE GİBİ ZARARLAR VEREBİLİR

“Yeni tip korona virüs  Covid-19 veya SARS-COV-2 ismi ile bilinen ve  yaklaşık 3 aydır tüm dünyada ciddi korku yaratan bu virüs aslında SARS ve MERS gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açan ve  önceki yıllarda da dünya üzerinde ciddi salgınlar yapmış bir virüs ailesinin üyesi. Oldukça hızlı yayılan solunum yolu ile bulaşan bu virüs gebelerin de korkulu rüyası oldu. Anne adaylarımız en çok “gebelikte geçirilen bir korona virüs enfeksiyonunun anneye ve bebeğe ne gibi zararlar vereceği, anne karnındaki bebeğe enfeksiyonun geçip geçmeyeceği, doğum şekli, doğumdan sonra bebeğini emzirip emziremeyeceği gibi” soruların cevabını merak ediyor. Öncelikle bilinmesi gereken gebelerde korona virüs enfeksiyonunun bulguları diğer bireylerdekinden farklı değil."

 

VİRÜS ANNE KARNINDA BEBEĞE  GEÇMİYOR

Sözlerini sürdüren Opr. Dr. Erkan, İngiliz Kraliyet Kadın Doğum Derneği’nin yayımladığı kılavuza göre korona virüsü anne adayından bebeğine geçmiş bir olgunun henüz gösterilmediğini kaydederek, şunları söyledi:

 

 “Özellikle hastalığın en sık görüldüğü ülke olan Çin’de yapılan çalışmalarda, bebeğin içerisinde olduğu amniyon sıvısında, kordon kanında, yeni doğan bebeğin boğazından hemen doğum sonrasında alınmış sürüntü örneklerinde ve anne sütünde virüs izlenmemiştir. Bu sebeple güncel bilgiler ışığında koronovirüs enfeksiyonunun anne karnında bebeğe geçmediği kabul ediliyor. Aynı virüs ailesinin diğer üyelerinin sebep olduğu  SARS ve MERS hastalıklarında ciddi derecede düşük ve erken doğum riski görülmüş olsa da yeni tip koronovirüs enfeksiyonunda düşük veya erken doğum riskinde bir artış yoktur. Tüm önlemlere rağmen gebelik sırasında korona virüs enfeksiyonu geçiren kişiler acilen sağlık kurumlarınca karantina altına alınmalı ve gerekli tedavi başlanmalıdır. Tedavi ve takip süreci diğer bireylerden farklı değildir. Özellikle bu dönemde çekilecek röntgen ve tomogrofiler bebeği etkileyebileceği için annelerin endişe etmesine sebep olur, ancak anne karnındaki bebek için gerekli koruma önlemleri alındıktan sonra bu tetkiklerin yapılmasına izin verilmelidir. Çünkü anne sağlığı her zaman birinci önceliktir. Virüsün alındıktan sonra yaklaşık 14 günlük bir kuluçka süresi vardır. Bu sebeple doğuma yakın enfekte olmuş hamilelerde henüz hastalık bulguları ortaya çıkmamış bile olsa, doğumdan sonra hastalık bulguları görülebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tüm dünyada görülen olgulardan ve yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre korona virüs enfeksiyonu doğum şeklini etkilemez. Enfeksiyon sebebi ile sezaryene  gerek yoktur.”

 

Öte yandan korona virüsünün anneden bebeğe anne karnında geçmediğini bir kez daha vurgulayan İzmir kent hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. mustafa Melih Erkan, “Ancak doğumdan hemen sonra anne ile temasa bağlı bulaş gerçekleşebilir. Bazı ülkelerde korona virüslü annelerin bebeği doğduktan hemen sonra yanlarından alınmış başka bir ortamda gözlenmiş ve anne sütü verilmemiştir. Ancak şu an tüm dünyada kabul gören yaklaşım anne ile bebeğin birlikte kalması yönündedir. Anne bebek bağlanmasının sağlanması bebeğin sağlığı için anne sütünü rahatlıkla alması hem anne hem de bebek için hayati derecede önemlidir. Bu nedenle anne ile bebek bazı önlemler alınarak aynı odada izlenebilir” dedi. 

 

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.