Gazı da Obezite Nedeni - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Gazı da Obezite Nedeni

Gazı da Obezite Nedeni
Günümüzde ister diyet gazlı içecek olsun, isterse de soda tarzı şeker içermeyen gazlı içecekler de çok miktarda tüketilmektedir. Karbonatlı içeceklerdeki gaz, hem içeceğin raf ömrünü uzatmakta hem de ona keskin bir tat vererek keyif alınmasını ve fazla tüketilmesini sağlamaktadır.

Standart kola ve gazlı içecekler yaklaşık 7 çay kaşığı şeker ve dolayısıyla kalori içeriyorlar. Dolayısıyla şekerden zengin gazlı içecekler ne kadar fazla tüketilirse, içerdikleri şekerden dolayı (hem de rafine saf şeker) obezite ve diyabet gibi hastalıklarla yakından ilişkili oldukları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumdadır.

 

Peki gazlı içecekler sadece içerdikleri şeker ve kaloriden dolayı mı obeziteye yol açıyorlar? Ya da başka bir deyişle gazlı içecekler yalnızca içindeki şekerden dolayı mı zararlıdır? Yoksa içindeki karbondioksit gazı da kilo alımına sebep oluyor mu?  Günümüzde ister diyet gazlı içecek olsun, isterse de soda tarzı şeker içermeyen gazlı içecekler de çok miktarda tüketilmektedir. Karbonatlı içeceklerdeki gaz, hem içeceğin raf ömrünü uzatmakta hem de ona keskin bir tat vererek keyif alınmasını ve fazla tüketilmesini sağlamaktadır.

 

Bilim adamları deney farelerine gazlı şekerli içecek, diyet gazlı içecek, şekerli ama gaz içermeyen içecek ve musluk suyu vermişler ve sonuçta çok ilginç olarak gazlı olan içecek verilen farelerin, ister şekerli olsun isterse de şeker içermeyen aspartamla tadlandırılmış diyet içecek olsun, gazsız şekerli içecek (limonata vs.) ve düz musluk suyu verilenlerden daha hızlı bir şekilde obez olduklarını göstermişlerdir. Bu farelerin yapılan kan incelemelerinde ise gazlı içecek alanların (şekerli ya da diyet) açlık hissine yol açan Ghrelin hormonunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

 

Ghrelin hormonu midenin üst tarafındaki fundus bölgesinden salınan 28 aminoasidli bir açlık uyarıcı, iştah arttırıcı hormondur. Ghrelin düzeyi öğün öncesi artar. Ghrelin artısı obezite ile ilişkiliyken azalması kilo kaybına yol açmaktadır. Tüp mide ameliyatındaki kilo kaybından önceleri sadece mide hacminin küçülmesi sorumlu tutulurken son yıllardaki araştırmalarda bu kişilerin Ghrelin düzeyinin de azaldığı (hormon salgılayan hücreler ameliyatla alındığı için), ve bu durumun da kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

İnsanlarda yapılan testte de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Sağlıklı kişilerde 10 saatlik açlık sonrasında yemek öncesi Ghrelin düzeyleri ölçülmüş, daha sonra tümüne kalori kontrollü eşit miktarda peynirli sandviç verilmiştir. Bu şahıslara sandviçlerini yedikten sonra; ya 1 bardak gazlı şekerli içecek, ya bir bardak aynı şeker miktarını içeren şekerli gazsız içecek, ya bir bardak şeker içermeyen gazlı su (soda) ya da 1 bardak normal su verildikten 10 dakika sonra Ghrelin düzeyleri ölçülmüş ve ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçta şeker içerikli olsa da olmasa da, gazlı içecek tüketen kişilerdeki Ghrelin düzeyi yüzde 50 daha yüksek bulunmuştur. Yine gazlı şekerli içecek tüketenlerdeki açlık hissinin aynı miktarda şeker içeren ama gazı olmayan içecek tüketenlerden daha fazla olduğu da anlaşılmıştır.

 

Ghrelindeki bu artışın sadece şekerli gazlı içecek tüketenlerde değil, soda gibi seker içermeyen karbonatlı içecek tüketenlerde de fazla olduğu anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalarda gaz yapan karbonatlı içecek tüketenlerin karbonatlı içecek tüketmeyenlere göre 120 kalorilik daha fazla yemek yedikleri de gösterilmiştir. 140 kalorilik enerji içeren şekerli gazlı içecek alanlardaki bu 120 kalorilik ek besin tüketimi, içecekteki gazın neden olduğu Ghrelin hormonunu arttırmasına bağlanmıştır.

 

Karbonatlı içecekleri içtiğimizde midede karbondioksit salınır. Midedeki karbondioksiti belirleyen kimyasal reseptörler vardır. Karbondioksit midedeki reseptörlerine bağlanarak midenin üst bölgesinden Ghrelin salgılatır ve açlık hissi uyandırır. Diğer bir ihtimal de mekanik olaydır. Karbonatlı içecekle oluşan karbondioksit gazı midede gerilmeye yol açarak Ghrelin salgılanmasına neden olur. Gazlı içecekler şekerli de olsa (kola, gazoz vs.) şekersiz de olsa (soda, diyet kola vs.) Ghrelini arttırmakta ve iştahı arttırarak obeziteye yol açmaktadır. En sağlıklı içecek normal su olarak karşımıza çıkmaktadır.