Hayat Arkadaşına, Hayat Hediyesi  - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Hayat Arkadaşına, Hayat Hediyesi 

Hayat Arkadaşına, Hayat Hediyesi 
17 yıldır aynı yastığa baş koyduğu eşine karaciğer donörü oldu, onu ölümün kıyısından çekip kurtardı

Bir çocuk annesi Filiz Öztürk’ün (39) 17 yıl önce nikah masasında eşi Kuzey Öztürk’e (52) verdiği “hastalıkta sağlıkta…” sözü lafta kalmadı.  Kent Hastanesi’nde siroz ve karaciğer kanseri tanısı koyulan eşine donör olup hayat hediyesi veren Filiz Öztürk, “Kocam da benim için aynı fedakarlığı yapardı. Bizim sözümüz söz” derken, Kuzey Öztürk, “Eşimden hayatımın en güzel, en anlamlı hediyesini aldım. Bu yıl Sevgililer Gününü kutlayacak daha fazla nedenimiz oldu” dedi. 

 

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde oturan, Umut Kutay (11) isminde bir oğul sahibi olan Filiz- Kuzey Öztürk çiftinin mutlu, huzurlu hayatlarına geçtiğimiz Temmuz sonunda sağlık sorunları gölge düşürdü. O tarihlerde sarılık başlayan Kuzey Öztürk Balıkesir’de doktorlara gitti. Ancak sorunun basit olmadığı ortaya çıkınca Öztürk çifti tanı ve tedavi için İzmir’e geldi. İlk olarak Kent Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Tankurt’a başvuran Kuzey Öztürk’e siroz tanısı koyuldu, karaciğerinde tümör tespit edildi. Hem siroz hem de karaciğer kanserine kesin tedavi olarak nakil önerildi.  Nakil gündeme gelince hiç düşünmeden eşine donör olmak isteyen Filiz Öztürk’ün tetkikleri yapıldı. Uygun olduğunu belirlenince de çift 3 Aralık’ta operasyona alındı, nakil başarıyla gerçekleşti. İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç da; Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan ve Uzm.Dr Alihan Pirim’den oluşan ekibin gerçekleştirdiği nakil sonrasında çiftin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kılıç, şunları söyledi:

 

SİROZ VE KARACİĞER KANSERİYDİ

“Kuzey Öztürk, karaciğer sirozu ve bu zeminde gelişmiş erken evre karaciğer kanseri olan bir hastamızdı. Acil olarak karaciğer nakli olması sayesinde hem sirozdan hem kanserden kurtuldu. Karaciğer nakli olması gereken hastalar eğer evlilerse ilk gönüllü verici adayları eşleri oluyor. Öztürk çiftinde de bunu yaşadık. Filiz hanım ilk gönüllü adaydı. Kuzey beyin de kadavradan bağış bekleyecek zamanı yoktu. Eşi uygun donör olunca nakil de uzun zaman beklenmeden gerçekleştirildi. İkisini de taburcu ettik, rutin kontrolleri sürüyor.” 

 

İKİSİ DE İKİZ EŞİ

Öte yandan ikisi de ikiz eşi olan çifti hastalık sürecinde kardeşleri yalnız bırakmadı. Kuzey Öztürk’e ikizi Aylin Çağlar, Filiz Öztürk’e ikizi Güliz Sezer destek olup moral verdi. İkiz kardeşlerinin bir an olsun yanlarından ayrılmadığı Filiz- Kuzey Öztürk çifti ise kontrole geldikleri Kent Hastanesi’nde hem sevgiye hem de organ bağışının önemine dair mesajlar verdi. Sorgusuz sualsiz eşine gönüllü verici olan Filiz Öztürk, “Nikah masasında verdiğimiz sözler öylesine söylenmiş sözler değildi. Bizim sözümüz söz. Kocam da benim için aynı fedakarlığı, hatta fazlasını yapardı. O benim hayat arkadaşım, oğlumun babası. İyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta hep birlikte, birbirimize desteğiz. Her yıl Sevgililer Gününü evde ya da dışarıda kutlardık. Operasyon nedeniyle evde kutlayacağız ama bu kez daha anlamlı, coşkulu olarak” dedi.

Öte yandan eşinden hayatının en güzel, en anlamlı hediyesini aldığını belirten Kuzey Öztürk, “Bu yıl Sevgililer Gününü kutlayacak daha fazla nedenimiz oldu. Çünkü eşim bana en güzel, en kutsal hediyeyi verdi. Böylesine değerli bir hediyeyle hayat buldum. Ancak benim kadar şanslı olmayan hastalar var. Vericileri yok ve kutsal bağış bekliyorlar. Organlar toprak olmasın, hayat versin istiyoruz. Ve herkesi organ bağışına davet ediyorum” diye konuştu.