Hayat Teşekkürü - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Hayat Teşekkürü

Hayat Teşekkürü
Gürcistan’ın Batum şehrinden gelen Archil 13 aylıkken, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den gelen Melek 5 yaşındayken İzmir Kent Hastanesi’nde karaciğer nakli olmuştu 

Biliyer atrezi denilen safra kanalları yokluğu nedeniyle İzmir Kent Hastanesi’nde 13 aylıkken karaciğer nakli olan Batum’lu Archil Mamudlaze (13) ile 5 yaşındayken annesi Dilahe Bulut’tan karaciğer parçası nakledilen Bakü’lü Melek (13) yıllar sonra doktorlarını ziyaret edip hayata dönüş operasyonları için teşekkür etti. Archil ve Melek’in nakil sonrası sağlıkla büyüdüklerini belirten Prof. Dr. Murat Kılıç, “Archil ve Melek gibi nakil yaptığımız tüm çocuklarımızın gelişimlerinin yaşıtlarından farksız olması, bu güzel ziyaretleri bizim en büyük mutluluk kaynağımız” dedi.   

 

13 AYLIKKEN İKİNCİ HAYAT

Gürcistan’ın Batum kentinde yaşayan, bugün 37 yaşında olan diş hekimi çift Mayya ile 39 yaşındaki Georgy Mamudladze’in (39) ilk çocukları Archil ’e 13 yıl önce 8 temmuz 2008’de dünyaya geldi. Ancak doğduktan sonra sararan ve sarılığı geçmeyen Archil’e “bilayer atrezi” tanısı koyuldu. Karaciğer nakli kararı üzerine çift soluğu Türkiye’de aldı, İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Annenin hamile olması, babanın kan grubunun uymaması nedeniyle baba Georgy Mamudladze’nin o tarihte 46 yaşında olan teyzesi Gülnara Otiasvili verici oldu. Henüz 13 aylık olan Archil, 10 Ağustos 2009’da İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla ikinci hayatına başladı. Bebek ve vericisi şifayla taburcu edildi. 

 

BAKÜ’DEN İZMİR’E

Muğla’nın Milas İlçesi’nin Selimiye  Beldesi  Çukur Köyü’nde yaşayan Hüseyin Bulut inşaat işçisi olarak 2002 yılında Azerbaycan’a gitti. Hüseyin Bulut yaşamını burada Azeri Dilahe Bulut birleştirdi. Çiftin kızları Melek 5 Eylül 2008’de dünyaya geldi. Doğduğu ilk gün beyaz kaka yapan Melek’in göbeğinden sürekli kan gelmesi üzerine Bakü’de devlet hastanesine yatırıldı. En önemli belirtisi beyaz kaka olan Biliyer atrezi (doğuştan safra kanalları yokluğu) tanısı koyulan Melek için zor günler başladı. 2 aylıkken tedavi için Türkiye’ye getirilen minik Melek, İzmir- Bakü hattında şifa aradı. Melek’in karaciğer nakli olması gerektiği söylenince çift Azerbaycan’da karaciğer naklinin yapılmaması, sigorta sisteminin olmaması, Türkiye’de ise 18 yaş altı çocukların sağlığının devlet güvencesinde olması nedeniyle Türkiye’ye dönüş kararı aldı. Sağlık durumu bozulan minik kız bir kez daha İzmir’de Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’ne yatırıldı, oradan da nakil için Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Melek’in donörü annesi Dilahe Bulut oldu. Yine Prof. Dr. Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından nakil 9 Kasım 2013’te gerçekleştirildi.  Şifayla taburcu edilen Bulutlar Milas’ta babaevine gitti. 

 

ARCHİL SAĞLIK TURİZMİ ELÇİSİ OLDU

Öte yandan birini daha bebekken nakil yaptıkları iki çocuk hastanın ziyaretlerinin ekibi çok duygulandırdığını belirten Prof. Dr. Kılıç şöyle konuştu; 

“Archil nakil yaptığımız ilk bebek hastalarımızdandı. Gürcistan’a döndüklerinde anne ve babası ulusal televizyona çıkarak Türkiye’ye çok hasta gelmesini sağladı. Bir yerde Archil bizim sağlık turizm elçimiz oldu. Ziyaretimize annesi, baaannesi Gula ve kız kardeşi Elene ile geldi ve bizi çok mutlu etti. Azerbaycan’da dünyaya gelen Melek de karaciğer nakliyle hayat bulan çocuğumuz. Archil de Melek de nakil sonrası belirli periyotlarda kontrole gelip gittiler. Şimdi bu periyodlar uzadı, muayeneden çok ziyarete dönüştü. Keyifle sohbet ettik. İki hastamız da sağlıkla büyüyor. Archil ve Melek gibi nakil yaptığımız tüm çocuklarımızın gelişimlerinin yaşıtlarından farksız olması, bu güzel ziyaretleri bizim en büyük mutluluk kaynağımız. Archil’den sonra hastanemizde Gürcistan’dan gelen 36 hastaya karaciğer nakli yaptık. 

Çocuk hastalarda ekibimizin tecrübesi oldukça fazla. Kent Hastanesi’nde 2009 yılından bu yana yapılan 1200 karaciğer naklinin 340’ı pediatrik (çocuk ve bebek)  hasta. Canlı verciden karaciğer nakillerinde yüzde 93’ün üzerinde başarı oranına sahibiz. Bu hastalık grubunda tek kurtuluş şansı ve sonuçlarımız dünya standartlarının üzerinde.”