Hemşirelik ve Onkoloji - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Hemşirelik ve Onkoloji

Hemşirelik ve Onkoloji
"Kemoterapiye başlayan hastaların tedavi ve bakım sürecinde yer alan hemşireler olarak onların korku ve endişelerini gözlemliyoruz."

Kemoterapiye başlayan hastaların tedavi ve bakım sürecinde yer alan hemşireler olarak onların korku ve endişelerini gözlemliyoruz. Hastalar, daha ilk gün bir bilinmezliğe doğru gittiklerini düşünüyorlar. Konunun özü, aslında onlara göre dramatiktir. Çünkü çevrelerinde çok sayıda dinledikleri, gördükleri ve hatta bazılarının da yakın akrabalarını kaybettikleri öyküler bulunuyor. Medikal Onkoloji Kliniği’ndeki hemşireler olarak ilk işimiz, onların bu hüzün tablolarını kaldırmak. 


İlk izlenim, ilk karşılama, hastanın uygulanacak tedaviyi kabullenmesi, biz hemşirelerin tutum ve davranışlarıyla çok yakından ilgilidir. İşte bu nedenle hemşire ve hasta ilişkisinde uyum, son derece önemlidir. Öncelikle hasta ve ailesinin, o ekibe güven duyması gerekiyor. Sordukları sorulara doğru cevapların verilmesi ve ortama uyum sağlamaları için hemşirelerden gereken yardımı alabilmeleri onları rahatlatıyor. Tedavi sürecinde izlenecek yolun, uygulanan ilacın ne için kullanıldığının ve ne gibi etkileri olduğunun anlatılması duyulan güveni artırıyor. Böylece karşılıklı iletişim argümanlarını tanımaları ve kendilerine uygulanan işlemi görmeleri, tedavi sürecini onlar açısından kolaylaştırıyor. Bu durum, oluşabilecek komplikasyonlara anında müdahale edebilmek için hasta ve hemşire işbirliğinin de önemini ortaya koyuyor. 


Hastalarda en çok gözlemlediğimiz durum, ilaçların yan etkilerinden ve açılacak damar yolundan korkuyor olmaları. Ancak, zamanla ilaçların yan etkileriyle baş etmeyi öğreniyorlar. Ancak tedavinin başından sonuna kadar damar yolunun açılması, tahlil için kan alınması, yine de hastalarda korku unsuru olmaya devam ediyor. Hastalara önerimiz, bunun normal bir korku ve endişe durumu olduğunu kabul etmeleridir. 


Hastalar, biz hemşirelere öyle bilgilerle geliyor ki, bazen nasıl cevap vereceğimizi şaşırıyoruz. Bu bilgilerin büyük bir çoğunluğunu da TV’den veya internetten ediniyorlar. Hastalara bilgi kirliliği karşısındaki önerimiz ise, bu bilgileri kendilerinde kıyaslamamaları. Zira teşhisler, tedavi yöntemleri, hücre yapıları, hastalığın evreleri farklı farklıdır. Bu nedenle her hasta tümüyle kendine odaklanmalı, kendini diğer hastalarla kıyaslamamaları gerekir.  Biz onkoloji hemşireleri olarak Medikal Onkoloji Kliniğimiz’e başvuran hastalarımızın daima yanındayız.  

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.