Hormonal Tansiyona Dikkat - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Hormonal Tansiyona Dikkat

Hormonal Tansiyona Dikkat
Tiroid hastalıları, bazı böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olabilir. Hipotiroidi ve hipertiroidi yani tiroid hormon seviyelerinin düşük ya da yüksekliği sıklıkla hipertansiyona neden olabilir.

Sıklıkta toplumda bilinen hipertansiyonun kalp ve ya böbrek hastalıkları nedeniyle ortaya çıktığıdır. Ancak hipertansiyonun önemli nedenlerinden bazıları da endokrin yani hormonal sebeplerdir. Tiroid hastalıları, bazı böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları da hipertansiyona neden olabilir. Hipotiroidi ve hipertiroidi yani tiroid hormon seviyelerinin düşük ya da yüksekliği sıklıkla hipertansiyona neden olabilir.


Böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan Cushing yani kortizol hormonunun fazla salınımı, hiperaldesteronizm yani aldosteron hormonunun fazla salınımı hipertansiyona neden olmaktadır. Yine böbrek üstü bezinden salgılanan adrenalin ve noradrenalin adı verilen hormonların salınmasına neden olan feokromasitoma sıklıkla yüksek tansiyona yol açabilir. Böbrek üstü bezlerinin bazı sebeplerden büyümesiyle birlikte hormon salınımı artışları ve bazı tümörleri de hipertansiyona yol açabilir. Yine paratiroid bezinden salgılanan parathormonun fazla salınmasıyla da hipertansiyon gözlenebilir. Toplumda son yıllarda görülme sıklığı hızla ve dünyada ciddi bir sağlık problemi haline gelen diyabet ve obezite ise ciddi hipertansiyonun en önemli nedenlerindendir.

 

Peki Hangi Hastalarda Hormon Dengesizliğine Bağlı Hipertansiyondan Şüphelenmeliyiz?

• Ailede hipertansiyon hikayesi yoksa,

• Ani başlangıçlı HT saptanmışsa

• Hipertansiyon 20 yaşından önce, 60 yaşından sonra ortaya çıkmışsa

• Ataklar halinde yükselen ve çok yüksek değerlere çıkan hipertansiyon saptanmışsa

• Hipertansiyon esnasında baş ağrısı çarpıntı terleme yüzde kızarma oluyorsa

• Hipertansiyonla birlikte böbrek fonksiyonlarında bozulma

• Standart antihipertansif ilaçlara cevapsızlık varsa

 

Mutlak olarak hormonal hipertansiyon değerlendirilmesi açısından bir endokrinolog görüşü alınmalıdır. Obezite diyabet tiroid hormon bozukluğu (hipertiroidi ya da hipotiroidi) olan hastalar da hipertansiyon açısından yakın değerlendirilmek için bir endokrinolog takibine alınmalıdırlar. Bunun önemi, eğer hastada bir hormonal dengesizliğe bağlı hipertansiyon saptanırsa hastalar bu sebebin tedavisi sonrasında hipertansiyondan da kurtulmuş olacaklardır. Hipertansiyon nedenleri araştırılırken hormonal yani endokrin hipertansiyon nedenleri de araştırılması birçok hayati tansiyon yüksekliği olan hastanın tedavisi ile hastalık ve ölüm risklerini azaltabilir. Obezite, diyabet, tiroid hormon bozukluğu olan hastalar da hipertansiyon riskindedir.

 

 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.