Huzursuz Bacak Uykusuzluk Nedeni - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Huzursuz Bacak Uykusuzluk Nedeni

Huzursuz Bacak Uykusuzluk Nedeni
Uyku, fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uykusuzluk, uykuya dalma ve sürdürmekte güçlük ve/veya istenilenden önce uyanma durumudur ki, bu durumda gün içi yaşam aktivitemizin etkilenmesi kaçınılmazdır.

Uyku, fiziksel sağlığımızı her gün yenilememiz için önemli olan ve yaşamımızın üçte birini kapsayan aktif bir dönemdir. Uykusuzluk, uykuya dalma ve sürdürmekte güçlük ve/veya istenilenden önce uyanma durumudur ki, bu durumda gün içi yaşam aktivitemizin etkilenmesi kaçınılmazdır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, toplum içinde prevalansı en yüksek olan ve çok ciddi ekonomik kayba yol açan hastalıklardan biridir.

 

Uykuya bağlı hastalıklar erişkin yaş grubunda sık görülür ve yaşla birlikte artar. Uykusuzluk, birçok hastalığın bir belirtisi veya sonucu olarak karşımıza çıksa da hiçbir gözlenebilir bir sebebe bağlı olmadan primer insomnia şeklinde de görülebilir. Uykusuzluğa neden olabilecek durumlar arasında, uyku hijyeninin bozulması, jet-lag durumu, kalp ve solunum rahatsızlıkları, uyku apnesi, reflü, alkol ve bazı kafeinli içecekler, bazı psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar sayılabilir. Uykusuzluğun neden kaynaklandığını bilmeden alınan uyku ilaçlarının bazen bu semptomları çok daha kötüleştirdiğini biliyoruz, bu sebeple bu şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesini öneriyoruz.

 

HBS, klinik pratikte en sık karşılaşılan uykusuzluk (insomnia) sebeplerinden birisidir. Uyku konusunda deneyimimiz arttıkça, uyku bozukluklarının önemli bir kısmının bu sebebe dayandığını biliyoruz. HBS, özellikle kişi uzun süre oturduğunda ya da yatar pozisyona geçtiğinde, bacaklarda ve nadiren kollarda; karıncalanma, sızlama, yanma, batma, ağrı, iğnelenme gibi, bazen de tarif edilmesi zor, huzursuz ve rahatsız edici hislerin olması ve bundan dolayı dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirmek isteğidir. Bacakların hareket ettirilmesi, sallanması, gerdirilmesi, ya da kişinin ayağa kalkıp dolaşması ile geçici de olsa, tam ya da kısmen şikayetlerin geçmesi halidir. Hastaların bu şikayetler nedeniyle gece kalkıp dolaşmaları gerekebildiğinden, uykuya dalma ve sürdürme zorlukları olmaktadır. Genellikle sabaha karşı bu hissin geçmesi ile uykuya dalınsa da bu uyku kaliteli bir uyku olmaz, bu sebeple geceleri iyi uyumayan kişiler, gün içinde yorgun, bitkin, dalgın olabilirler ve odaklanma sorunu yaşarlar, dolayısı ile iş veriminde düşme olur. Bu belirtilere ek olarak kaygı, sıkıntı ve depresif belirtiler de görülebilir.

 

HBS’de, hastalığın ilerlemesi ile şikayetler günün erken saatlerinde başlayabilir. Tiyatro, bale, sinema gibi uzun süre oturmayı gerektiren etkinlikler, uzun saatler süren uçak ve araba yolculukları hastalar için oldukça sıkıntılı olabilmektedir.

 

HBS’ye, zaman zaman “Uykuda periyodik bacak hareketi” denilen bir durum da eşlik eder ki; bu rahatsızlık, hastada uyku esnasında bacaklarda, bazen kollarda, birkaç saniye veya dakika aralıklarla istemsiz hareketler ve atmaların olmasıdır. Genelde uykuyu bozmaz ve hasta tarafından fark edilmez ancak hastanın eşini rahatsız edebilir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.