İlk Jinekolog Agnodice - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

İlk Jinekolog Agnodice

İlk Jinekolog Agnodice
Agnodice'den önce kadınlar genellikle hastalara bakarken bir yandan da vücudun işleyişini ve hastalıkların nedenlerini anlamaya çalışıyordu.

Agnodice tıp eğitimini İskenderiye'de, dönemin en büyük anatomisti olan Herofilos'tan aldı. Gerekli yetkinlikleri kazandıktan kısa süre sonra, Atina’ya döndü ve bir erkek silüetinde kadınları tedavi etmeye başladı. Agnodice, kadın sağlıkçıların toplumdan dışlanmaya çalışılmasından dolayı profesyonel yardım almaktan çekinen kadınlar için güven ve konforu simgeliyordu. Atina’daki başarılı tedavilerinden sonra, birçok kadın Agnodice'in bir erkek gibi kılık değiştirerek kadınlara yardım ettiğini duydu.

 

Atina’nın erkek doktorları, bu yeni doktor karşısında hizmetlerinin daha az talep gördüğünü anlamaya başladıklarında kadın olduğunu bilmedikleri Agnodice’i kadın hastalarını baştan çıkarmakla suçladılar.  Agnodice, Atina yakınlarındaki Areopagus adlı bir tepede toplanan mahkemeye yargılanmak için getirilince rakipleri ona sözlü sataşmalar ile saldırdı. Bir süre sonra iftiralara ve suçlamalara yeterince göğüs geren Agnodice gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için tuniğini kaldırdı ve ona yöneltilen suçlamalardan yargılanamayacağını söyledi. Rakipleri bu sefer de kadınların tıbbın herhangi bir dalında çalışmasına izin verilmeyen yasayı ihlal ettiği için ölüm ile yargılanması gerektiğini söyleyerek yargıçları etkilemeye çalıştılar. Yargıçların karar vermek için toplantı yaptıkları sırada aralarında şehrin yöneticilerinin ve ileri gelenlerinin eşlerinin de bulunduğu kalabalık bir grup kadın mahkeme alanına geldi ve kocalarını Agnodice’i idam etmeye çalıştıkları için protesto etti. Kısa bir tartışma sonrasında Agnodice suçlamalarından beraat etti ve Atina'daki kadınların, kadın hekimler tarafından tedavisine izin vermek için yasa değiştirildi.

 

Agnodice'den önce kadınlar genellikle hastalara bakarken bir yandan da vücudun işleyişini ve hastalıkların nedenlerini anlamaya çalışıyordu. Kadınlar ebelerdi, bebek doğurmaya yardım ediyordu fakat resmi tıbbi uygulama yapmalarına izin yoktu. Agnodice'in davası, kadınların tıp eğitimi almasına izin veren yasa değişikliği nedeniyle milattan önce 4. yüzyılda tarihe geçti.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.