İş Yerinde Göz Sağlığı - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

İş Yerinde Göz Sağlığı

İş Yerinde Göz Sağlığı
Bir iş gününde bilgisayar ekranına 8 saat ayırdığınızı (haftada 5 iş gününden hareket edersek) bunun haftada 40, yılda ise 2080 saate denk geldiğini hiç hesaplamış mıydınız?

Geçmişte imkânsız görünen görevleri kolayca yapan bilgisayarlar şüphesiz dünyayı değiştirdi. İletişimi anlık hale getirerek dünyadaki insanlarla spontane bağlantı kurmamıza, işlerimizi çok daha kolayca halledip verimliliği büyük ölçüde arttırmamıza, istediğimiz an istediğimiz filme veya diziye ulaşmamıza olanak sağladılar. Bu liste uzatılabilir… Fakat tüm bunlarla birlikte bilgisayarlar dünyayı görme ve dünyaya bakma biçimimizi de değiştirebilir. Hem de zorlayıcı bir şekilde.


Rivayetlerin aksine çok uzun bir süre bir ekrana bakmak, anne-babalarımızın söylemiş olduğu gibi gözleri bozmaz ya da şaşı yapmaz, ancak görme performansına kesinlikle olumsuz bir etkisi olabilir. Bilgisayarın önünde geçirilen uzun saatler, göz kuruluğuna, bulanık görmeye ve baş ağrısına neden olabilir.


Bir iş gününde bilgisayar ekranına 8 saat ayırdığınızı (haftada 5 iş gününden hareket edersek) bunun haftada 40, yılda ise 2080 saate denk geldiğini hiç hesaplamış mıydınız? Bu istatistiği daha da korkutucu kılan şey, çoğu insanın bu yoğun tempo ardından eve gidip daha da fazla ekrana bakmaya devam etmesi… Cep telefonları, televizyonlar, tabletler, diz üstü bilgisayarlar. Daha fazla ekran, daha çok zaman ve daha yüksek risk.


Tüm bunların yanında insanlar antik çağlardan beri sosyal bir ihtiyaç olan çalışma fiilini yerine getirirken yaşamını kazanıyor. Geçmişte yaşamın devam edebilmesi için mızrak ile avcılığa çıkıyorduk, şimdi ise klavyelerimiz, envai çeşit ekranlarımız ile bunu sürdürüyoruz. Yani iş ortamında çalışmayı tercih etmiş insanlar için ekrandan kaçış yok. Fakat iş yerinde göz yorulma ve zorlanmasını önlemeye yardımcı olacak ve sağlıklı davranış modelleri geliştirmeyi sağlayacak yöntemler var.

 

20 – 20 – 20 Kuralı

En basit, net ve pratik kural. Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca gözlerinizi ekrandan ayırın ve 20 adım uzaklıktaki bir şeye bakın. Bu kural, göz içindeki uyum (akodomasyon) kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olur ve göz yorgunluğunu gün boyunca kademeli olarak azaltmaya yardımcı olur. 20-20-20 kolay hatırlanabilmesi açısından yalnızca bir kılavuz. Bu kuralı 19-22-20, 17-20-25 veya bu değerler etrafında kalmaya gayret ederek kişiselleştirebilirsiniz.  Fakat 20-20-20 daha akılda kalıcı, değil mi?

 

Göz Kırpmayı Unutma

İnsan zihninin doğası gereği, birey ne kadar uzun süre ekrana bakarsa, gözlerini kırpma oranı da o kadar düşer. Örneğin, şu ana kadar bu makaleyi okumakla geçirdiğiniz 1 veya 2 dakikada muhtemelen sadece 4 veya 5 kere gözünüzü kırptınız. Halbuki zihniniz ve gözünüz bir şeye odaklanmamış olsaydı bu süre zarfında muhtemelen 12 kere yanıp sönecekti. Gözleri kırpmak, gözlerin kurumaması ve gözlerde yanma hissi oluşmaması için unutulmaması gereken şeylerin başında gelmekte.


Masanızı Ergonomik Olarak Ayarlayın

Kötü bir masa düzenine ve postüre sahip olmak, iş yerlerinde göz yorgunluğunun en yaygın nedenlerinden biri olmasının yanında düzeltilmesi en kolay yöntemlerden biridir. Monitörünüzü tam karşıdan almak yerine, monitöre hafif bir açı ile üstten bakabilecek şekilde oturun. Monitörünüz ile aranızdaki ideal mesafe de 45- 60 cm olmalı. Ayrıca, bilgisayar ekranınızın tavan ışıklarından veya pencerelerden süzen parıltıdan etkilenmemesini sağlamak da önemli.

 

Kendiniz İçin En Uygun Parlaklık Seviyesini Bulun

Ekranınızın parlaklığı ile etrafınızda bulunan aydınlatma kuvvetinin bir dengede buluşması işyerinde göz sağlığını koruma için önemli. Bilgisayar ekranınız, ofisinizdeki aydınlatmadan daha parlak veya daha koyu görünmemeli. Ekranınızdaki maddeleri okumak için uğraşıyorsanız veya parlaklık çok keskin ise ayarları değiştirin. Parlaklık ve renk ayarlarını gözünüzün en rahat uyum sağladığı parametreler arasında tutun, harf ve rakamları okumakta zorlanıyorsanız da font boyutlarını bir tık büyütün.

 

Kısa Molalar Verin

Bu ipucu, göz kaslarınıza rahatlama şansı verdiği için 20-20-20 kuralına benzerlik gösterir. İnsanlar öğle aralarında genellikle akıllı telefonlarının ekranlarına bakıp, internette gezinir fakat bu elektronik ekranlardan uzaklaşmak ve göz yorgunluğunu azaltmak için kaçırılan mükemmel bir fırsattır! Gün boyunca kısa molalar almak da önemli. Mesela kendinize bir fincan çay yapabilir, iş arkadaşlarınızla keyifli bir sohbet ortamı yaratabilir veya yalnızca kadrajınıza minik bir değişiklik yaratma adına herhangi bir yere yürüyüp sonrasında çalışma ortamınıza geri dönebilirsiniz.

 

Not: Bu bilgiler varolan göz performansını korumak amacını güder. Ciddi göz rahatsızlıklarında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.