Işında Akıllı Teknoloji - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Işında Akıllı Teknoloji

Işında Akıllı Teknoloji
Tıp teknolojisindeki gelişmeler baş döndürüyor. Bu gelişmelerden en çok yararlanan dallardan biri de hiç şüphesiz Radyasyon Onkolojisi. Radyoterapi (ışın tedavisi) bu teknolojik gelişmelere paralel kanser tedavisinde de daha etkin rol alıyor.

Tıp teknolojisindeki gelişmeler baş döndürüyor. Bu gelişmelerden en çok yararlanan dallardan biri de hiç şüphesiz Radyasyon Onkolojisi. Radyoterapi (ışın tedavisi) bu teknolojik gelişmelere paralel kanser tedavisinde de daha etkin rol alıyor. Yeni nesil cihazlarla sağlıklı dokular daha çok korunup daha yüksek doz ısınla da tümörler kontrol altına alınıyor. Ayrıca yan etkiler azalırken, kanserli hücreler yüksek doğrulukla hedefleniyor

 

Geçmişte tümörü yok etmek için çok geniş alanı kapsayan klasik ışınlama yöntemlerinin yerini sadece kanserli dokuyu hedefleyen tedaviler aldı. Bu cihazlar hedefe yönelik ışınlama prensibiyle çalışıyor. Bu prensiple çalışan cihazlardan biri TreuBeam sistemi. Kent Onkoloji Merkezinde bu cihazla birlikte yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve görüntü kılavuzluğunda radyoterapi (IGRT) gibi en güncel tedavi tekniklerini uygulayabiliyoruz.


Bu teknikleri kullanmak çok önemli. Çünkü göğüs ve üst karın içerisinde yer alan tümörlerin tedavisinde solunum hareketleri, pelvis içinde yer alan tümörlerin tedavisinde bağırsak hareketleri, rektum ve mesanenin doluluk dereceleri, tedavi alanlarını belirlerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler. Özellikle meme kanseri tedavisinde kullanılan solunum takip sistemi sayesinde kalp, akciğer ve meme gibi sağlıklı organların daha iyi korunarak ileride ortaya çıkabilecek olan geç yan etkilerin önlenmesi sağlanır. Görüntü kılavuzluğunda radyoterapi yöntemini uygulayarak hastanın her gün planlama tomografisi ile aynı şekilde pozisyonlanması sağlanır. 6 boyutlu tedavi masası sayesinde de pozisyonlama sırasında ortaya çıkabilecek olan hatalar düzeltilir. Radyoterapide zor olanın kanserli hücreleri vurmak değil onun etrafındaki sağlıklı hücreleri korumak olduğu unutulmamalıdır. Teknolojik gelişmeler de buna ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

 

Cihazlar ne kadar ileri teknoloji olsa da radyoterapi, doktor, tekniker, hemşire ve medikal fizik uzmanlarından oluşan bir ekibin işidir. Ekibin her bir üyesinin hastanın tedavisinde önemli görevi vardır. Dolayısıyla kanser tedavisinde etkin rol oynayan tüm disiplinlerin güçlü ve etkin iletişimi sayesinde hastalara en yüksek faydayı sağlamak ve yaşam kalitelerini artırmak son derece önemlidir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.