İyot Tüketiminde Denge Şart - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

İyot Tüketiminde Denge Şart

İyot Tüketiminde Denge Şart
Yetersiz iyot alımı hipotiroidinin ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine yol açar.

Prof. Dr. Mitat Bahçeci, yetersiz iyot alımı yanında aşırı iyot tüketiminin de tiroit işleyişini bozabileceğini söyledi. Prof. Dr. Bahçeci, dengesiz iyot tüketiminin tiroidin az (hipotiroidi) ya da aşırı çalışmasına (hipertiroidi) neden olabilmesi yanında uzun süreli fazla miktarda iyot alımının da Hashimoto tiroiditi gibi olaylara yol açabileceğini belirterek “günde 500 mikrogramdan fazla iyot alımından kaçınılmasını gerekmektedir” dedi.

 

Beslenmenin Önemi

İzmir Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bahçeci, tiroit sağlığının korunmasında beslenmenin önemine de dikkat çekti. Tiroit hastalığının, hipotiroidi, hipertiroidi ya da guatr (tiroit bezinde büyüme) olarak günümüzde oldukça sık görüldüğünü belirten Bahçeci, “Yediklerimiz, içtiklerimiz, kullandığımız ilaçlar ya da maruz kaldığımız kimyasalların tiroit sağlığı üzerine etkileri gün geçtikçe daha da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

 

Prof. Bahçeci devamla “Gerek tiroit hastaları gerekse de sağlıklı bireyler tiroit sağlığı için beslenmede nelere dikkat etmeleri gerektiği sorusunu sıkça soruyorlar. İlaç tedavisi ya da tıbbi tedavi dışında hipotiroidinin belirtilerini nasıl düzeltebileceklerinin yanıtını merak ediyorlar. Besinler ya da takviye edicilerden ne kadar tüketebileceklerini öğrenmek istiyorlar” dedi. Bahçeci, “Tiroit hastalıklarına etkisi açısından iyot, turpgiller ve soya tüketimi konusunda bilgi ve bilinçli olmak önemli” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

 

Tiroit Hormonu Üretimi İçin İyot Gerekli

“Tiroit hormon üretiminin yeterli olması için alınan iyodun yeterli miktarda kan dolaşımında bulunması gerekir. Yetersiz iyot alımı hipotiroidinin ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine yol açar. Genel olarak günlük alınması gereken iyot miktarı 150 mikrogram/gün civarındadır. Buna karşın gebeler ve emziren kadınların daha yüksek miktarda iyot almaları (200-250 mikrogram/gün) önerilir. Yaygın iyot kaynakları arasında; iyotlu tuzlar, deniz ürünleri (deniz yosunu ve balık dahil), bazı ekmekler ve tahıllar sayılabilir. Deniz tuzunun adının aksine iyot içermediği akılda tutulmalıdır. Yaygın olarak bulunan iyot içeren tabletler reçete gerektirmezler ve bu tabletlerin her birinde, sıklıkla günlük önerilen iyodun birkaç kat fazlası miktarda iyot bulunur. Aşırı iyot alımı da tiroit işleyişinin bozulmasına yol açabilir hatta tiroidin az çalışmasına (hipotiroidi) ya da aşırı çalışmasına (hipertiroidi) neden olabilir. Yine uzun süreli fazla miktarda iyot alımı da Hashimoto tiroiditi gibi otoimmün tiroidite yol açabildiğinden günde 500 mikrogramdan fazla iyot alımından kaçınılması gerekir.

 

Turpgiller ve soya ürünleri guatr veya tiroit bezinde büyümeye yol açan Guatrojenik dediğimiz maddelerdir. Turpgil sebzeler arasında brokoli, lahana, Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, turp, karnabahar, karalahana ve Çin lahanası sayılabilir.  Bu sebzeler tiroit hormon üretiminin çeşitli basamaklarını etkileyen glukozinolat’lardan ve diğer ürünlerden zengindir. Normal ölçülerde bu besinleri tüketmek yararlıdır ancak aşırı uzun süreli kronik biçimde ölçüde tüketim hipotiroidiyi tetikleyebilir. Aşırı soya alımı da hipotiroidi riskini  arttırabilir. Makul miktarlarda tüketilirse, yetişkinlerde turpgiller türü sebze veya soyadan kaçınmaya gerek yoktur.”

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.