Kanser Tedavisinde Kilo Kontrolü - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Kanser Tedavisinde Kilo Kontrolü

Kanser Tedavisinde Kilo Kontrolü
Kent Onkoloji Merkezi’nde tedavi programında yer alan psikolog ve diyetisyen muayeneleri hastaların bu süreçte yaşayabilecekleri psikolojik ve beslenme olumsuzluklarına karşı önemli bir kalkan oldu.

Kent Onkoloji Merkezi’nde tedavi programında yer alan psikolog ve diyetisyen muayeneleri hastaların bu süreçte yaşayabilecekleri psikolojik ve beslenme olumsuzluklarına karşı önemli bir kalkan oldu. Kanser tedavisinde kilo kontrolünün önemine dikkat çeken  Onkoloji Diyetisyeni Gamze Gültekin, “Ayrıca bilimsel bir karşılığı olmayan pek çok kirli ve yanlış bilgilere, bitkisel tedavilere karşı hastalarımızı uyarırken onların en doğru tedaviyi almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Onkoloji diyetisyenliği kanser tedavisinin önemli bir parçası oldu” dedi.

 

Kent Modeli

Tanı ve tedavide yol haritalarının tümör konseylerince belirlendiği,  kişiye özel tedavilerin yanında her türlü destek uygulamalarının tek çatı altında sunulduğu Kent Onkoloji Merkezi’nde odağında hastanın olduğu bir model uygulanıyor.  Hastalara, Amerika’nın önde gelen kanser merkezlerinden Houston Methodist Hospital (HMH) ile yapılan iş birliğiyle ikinci görüş alma olanağı sağlanıyor. Merkezde, hastaların yaşayabilecekleri fiziksel ve psikolojik sorunlara karşı desteği de içeren bir tedavi programı sunulurken, Onkoloji Diyetisyeni Uzm. Diyetisyen Gamze Gültekin, bu bütüncül yaklaşımın önemini vurguladı. Kanser tedavi sürecinin her bir aşamasında, oluşabilecek yan etkilerin, besin - ilaç etkileşimlerinin, tüketilmemesi ve mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin değişkenlik gösterdiğini kaydeden Gültekin şöyle konuştu;

 

Kilo Kontrolünde Onkoloji Diyetisyeni Önemli

“Onkoloji diyetisyenleri, hastaların; kan değerlerine, aldıkları tedavi türüne, ek bir hastalık olup olmamasına (ör: diyabet gibi, yağlı karaciğer, böbrek hastalığı gibi), enerji ve protein ile mikro besin öğeleri gereksinimlerine, yani aslında tüm ihtiyaçlarına uygun olarak tıbbi beslenme tedavisi planlar ve uygularlar. Onkoloji diyetisyeni, tüm onkolojik tedavilere ve bu tedaviler süresince yapılması uygun tüm tıbbi beslenme tedavilerine hakim ve yetkindir. Tedavi yöntemlerinden biri uygulandığı sırada veya uygulandıktan hemen sonra, diyetisyenler beslenme ile ilgili öneriler geliştirirler. Bazı kanser türlerinde ağırlığı korumak, daha fazla alınmamasını sağlamak önemli olurken, bazılarında kilo kaybını engellemek, yeterli protein alımını sağlamak önemlidir. Onkoloji diyetisyenleri, ağız yolu ile besin alımı mümkün olmadığında, farklı yollar ile beslenme tedavisi planlama konusunda uzman diyetisyenlerdir (damar yolu, enteral bir tüp ile sindirim sisteminin belirli organına besin gönderme… gibi ). Aynı zamanda tedavi kaynaklı oluşabilecek yan etkiler (bulantı, kusma, ishal, kabızlık, kan değerlerinin düşmesi, kilo kaybı veya alımı, ağız-boğaz ağrısı…) ile nasıl mücadele edilebileceğini, nasıl beslenilmesi gerektiğini anlatır ve uygulanmasını sağlarlar. Tanıdan itibaren hastaların maruz kaldığı, ancak bilimsel bir karşılığının olmadığı pek çok kirli ve yanlış bilgilere, bitkisel tedavilere karşı hastaları uyarır ve onların en doğru tedaviyi almalarını sağlarlar.”

 

Kent Onkoloji Merkezi’nde tedaviye başlayan her hastanın bu hizmetleri sürekli aldığını belirten Gültekin, “onkoloji diyetisyenliği kanser tedavisinin önemli bir parçası oldu” dedi.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.