Kanseri Yenenlere Tavsiyeler - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Kanseri Yenenlere Tavsiyeler

Kanseri Yenenlere Tavsiyeler
Kanserden kurtulan kişiler, kanser bakım ekibinin önerdiği tüm takip ziyaretlerine gitmeli ve kanserin geri gelmediğinden emin olmalı.

Uzman Diyetisyen Eşliğinde Sağlıklı Bir Beslenme Programı Oluşturun
İşlenmiş et ürünlerinden, glikoz şuruplu tatlılardan ve kızartmalardan olabildiğince uzak durulması gerektiğini belirtmekte fayda var. Bunlar yerine meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalardan oluşan bir diyete girmek genel sağlık durumunu korumaya yardımcı olur. Tedavi süresince ve sonrasında mutlaka bir beslenme uzmanı/diyetisyen ile iletişimde olun. Birlikte sizin için en uygun kiloyu ve beslenme programınızı oluşturun.

 

Fiziksel Olarak Aktif Olun
Yapılan araştırmalar kanser tedavisi sürecinde ve hastalığı atlattıktan sonra yapılan düzenli egzersizin bireyin sağlığı için faydalı olduğunu, kas kuvveti, denge, yorgunluk ve depresyon da olmak üzere birçok bakımdan iyileşmeye yaradığını ortaya koyuyor. Ayrıca akciğer, kolon, rektum, prostat ve yumurtalık kanseri geçirmiş insanlarda hastalığın geri dönüş riskini azaltan en önemli faktörler arasında düzenli egzersiz bulunuyor.

 

Düzenli Tarama Yaptırmayı İhmal Etmeyin
Kanserden kurtulan kişiler, kanser bakım ekibinin önerdiği tüm takip ziyaretlerine gitmeli ve kanserin geri gelmediğinden emin olmalı. Aylık veya yıllık düzenli taramalar hastalığın sinsice vücutta tekrar kendini göstermesi durumunda alınabilecek en güçlü önlemlerden biri.

 

Hastalık Sonrası Yaşam Planınızı Oluşturun
Kanser bakım ekibinizden size verilen tedavilerin kapsamlı bir kaydını vermesini isteyin ve tavsiye ettikleri sağlıklı yaşam yönelimlerine olabildiğince uyum gösterin.

 

Duygusal Sağlığınıza İyi Bakın
Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin ve istediğiniz, mutlu olduğunuz şeyleri yapın. Doğayla iletişim kurun, meditasyon yapın, sanatsal aktivitelerde bulunun ya da üretin. Ruhunuza dokunun ve yaşam ile bir olun. Yerel bölgenizdeki veya internetteki bir destek grubuna katılın.

 

Doktorlarınız İle İletişim Halinde Olun
Tanı, tedavi ve takip sürecinde elinden gelen tüm olanakları geleceğiniz için kullanan, başta doktorlar olmak üzere, tüm sağlık çalışanları ile iletişim halinde olun. Aklınıza takılan soruları sormaktan ve aldığınız geri dönüşe göre harekete geçmekten asla vazgeçmeyin.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.