Karaciğer Nakilli Hastaya Bypass - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Karaciğer Nakilli Hastaya Bypass

Karaciğer Nakilli Hastaya Bypass
Kızından nakledilen karaciğer dokusuyla ikinci hayata başlayan ve yıllarca sağlıkla yaşayan İsmail Hakkı Mercan (65) pandemi sürecinde şansızlık üstüne şansızlık yaşadı, ölümlerden döndü.

Kızından nakledilen karaciğer dokusuyla ikinci hayata başlayan ve yıllarca sağlıkla yaşayan İsmail Hakkı Mercan (65) pandemi sürecinde şansızlık üstüne şansızlık yaşadı, ölümlerden döndü. Son bir buçuk yılda beyin ameliyatı, covid ve iki defa kalp krizi geçiren Mercan bu kez bypass ameliyatı oldu. Hastasının tıkalı 4 damarını değiştirdiklerini belirten Doç. Dr. Cüneyt Narin, “Daha önceden organ nakli ya da başka bir büyük ameliyat geçirmiş olmak bypass ameliyatına engel değil. Ama korkup bu önemli ameliyatın göz ardı edilmesi hayata mal olabilir” dedi.

 

Sağlık Sorunları Bitmek Bilmedi

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde doktor öğretim üyesi olan İsmail Hakkı Mercan, pek çok hastanın tetkik ve tedavilerini aksattığı korona salgınında hastaneleri mesken tuttu. Eşi Ayşe Mercan (58) ve üç çocuğunun verdiği büyük destek ve moralle azraile defalarca çalım atan Mercan adeta sağlık destanı yazdı.  Mercan ilk büyük ameliyatını 2013 yılında geçirdi. Hepatit B’ye bağlı siroz gelişen Mercan karaciğer nakli için İzmir’e Kent Hastanesi’ne geldi. Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç,  Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze’den oluşan ekibin gerçekleştirdiği operasyonla o dönem üniversite öğrencisi olan kızı Emine Gökçen Mercan’dan (31) alınan karaciğer dokusu 24 Ocak 2013 tarihinde baba Mercan’a nakledildi. Kızının ikinci hayatın kapılarını açtığı Mercan yıllarca sağlıkla yaşadı. Ancak 2020 Ekim’de beyninde su toplandı, bilincini kaybetti yürüyemez oldu. Mercan, beyninde su toplanması nedeniyle Ekim 2020’de ameliyat için Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yattı. Ancak yapılan PCR testi sonucu eşiyle birlikte korana virüse yakalandıkları ortaya çıktı. Eşi Ayşe Mercan hastalığı hafif atlatırken, İsmail Hakkı Mercan hastanede yatarak tedavi gördü. 10 Kasım’da taburcu olan, covid-19 yüzünden ertelenen ameliyatı 7 Ocak 2021’de gerçekleştirilen Mercan yavaş yavaş iyileşmeye başladı. Mercan eski sağlıklı günlerine kavuşmayı beklerken bu kez 13 Nisan’da kalp krizi geçirdi. Balıkesir Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Mercan’a anjiyo yapıldı, 4 damarının tıkalı olduğu belirlendi. Bypass olması gerektiği söylenen Mercan bir talihsizlik daha yaşadı, donörü olan kızı Emine koronaya yakalandı. Kızıyla temaslı oldukları için karantinada kalan Mercan 12 Mayıs’ta ikinci kez kalp krizi geçirdi. Mercan tam kapanma yüzünden ertelemek zorunda kaldığı ameliyatı için nakil olduğu İzmir Kent Hastanesi’ne geldi. 21 Mayıs’ta Kalp Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin tarafından ameliyata alınan Mercan’ın tıkalı 4 damarı değiştirildi.

 

Şansızlığı Da Şansı Da Beraber Yaşadım

Pandeminin hız kesmediği yaklaşık bir buçuk yıllık süreci ciddi sağlık sorunlarıyla geçiren Mercan, şöyle konuştu;

“Gerçekten de çok ciddi hastalıkları bu süreçte geçirdim. İlk büyük ameliyatım karaciğer nakliydi. Kızım Emine sayesinde ikinci hayata başlamıştım. Geçen yıla kadar her şey yolunda gidiyordu. Bypass gündeme gelince çok güvendiğim Kent Hastanesi’ne gelip doktorlarıma danıştım. Karaciğer nakilli bir hasta olarak bypass olmamda bir sorun olmayacağı söylenince kendimi Doç. Dr. Cüneyt Narin’in ellerine bıraktım. Başıma gelenlere bakınca şanssız beraberinde şanslı bir insanım, çünkü hepsini atlattım. Tüm doktorlarıma sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

Eşinin ilk kalp krizi geçirdiğinde sağlık sorununun ne olduğunu anlayamadığını belirten Ayşe Mercan, “Başımıza hiç gelmemişti böyle bir şey. Kötüleşince Evde Sağlık Hizmetlerini aradım. Gelen doktor eşimin kalp krizi geçirdiğini söyleyip ambulansla hastaneye götürdüler. Karaciğer nakli, beyin ameliyatı, iki kalp krizi ve bypass derken gerçekten çok zor günler geçirdik ve şükürler olsun ki atlattık. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 2021 bitsin, bizim ve dünyanın sıkıntıları da bitsin” diye konuştu.

 

Korku Hayata Mal Olabilir

Öte yandan Kent Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Cüneyt Narin, organ nakli, beyin ameliyatı gibi ciddi hastalıkları geçiren kişilerin bir başka örneğin bypass gibi büyük operasyon gündeme geldiğinde korkup, bu hayati operasyonları göz ardı edebildiklerini söyledi.  Bu ameliyatların göz ardı edilmesinin kişinin hayatına mal olabileceğini belirten Doç. Dr. Narin, “Ameliyat kararı alınmış bir hasta ameliyat öncesinde içtiği ilaçlardan geçirdiği operasyonlara kadar en iyi şekilde incelenip değerlendiriliyor. Hastalar ise daha önce büyük bir operasyon geçirdiyse bypass ameliyatını kaldıramayacağını düşünüyor ve hayatına mal olabilecek bir kaçışın içine giriyor. İsmail Hakkı Mercan önemli sağlık sorunları yaşamış bir hastamız. Çok ciddi hastalık öyküleri vardı, en iyi şekilde değerlendirildi ve 4 damarını değiştirdiğimiz ameliyatı başarıyla gerçekleşti. Şifayla da taburcu ettik” dedi.