KOAH Olmamak İçin - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

KOAH Olmamak İçin

KOAH Olmamak İçin
Sigara, KOAH için en önemli risk faktörü olup, içenlerde KOAH olma riski %20-25 civarındadır.

KOAH, dünyada ve Türkiye’de yeterince bilinmemekte, tanı konamamakta ve gerekli tedavisi tam olarak yapılamamaktadır. Hastaların sigara içme ve diğer risk faktörlerine maruz kalmalarını sürdürmeleri, tedaviye yeterli uyumu göstermemeleri tedavi başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir.          


Sigara, KOAH için en önemli risk faktörü olup, içenlerde KOAH olma riski %20-25 civarındadır. Yaşla birlikte oran artar. İş ortamında akciğerlere zarar veren çeşitli toz ve gazlara uzun süre maruz kalmak, hastalık gelişimini arttırır.


Uzun süren öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı ve hırıltılı solunumu olanlarda risk faktörleri de varsa KOAH düşünülmelidir. Tanı, mutlaka göğüs hastalıkları uzmanı tarafından hastaya yapılacak solunum fonksiyon testlerinin sonuçlarına göre konulmalı ve hastanın tedavisi yürütülmelidir.


Sigara içen ve yukarıda belirtilen risk faktörlerine maruz kalanlar, KOAH olmadan gerekli önlemlerin alınması ve ileride rahat bir yaşam sürmeleri için 40 yaşından sonra bir göğüs hastalıkları uzmanının kontrolü altına girmelidir.