Korona Virüs ve Gebelik - Sağlık Rehberi - Acıbadem & Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Korona Virüs ve Gebelik

Korona Virüs ve Gebelik
Gebelerde korona virüs enfeksiyonunun bulguları diğer bireylerdekinden farklı değildir. Genellikle hafif veya orta şiddette grip veya grip benzeri bulgularla karşımıza çıkar.

Korona Virüs (Covid-19) ve Gebelik

Yeni tip korona virüs Covid-19 veya SARS-COV-2 ismi ile bilinen ve yaklaşık 3 aydır tüm dünyada ciddi korku yaratan bu virüs aslında SARS ve MERS gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açan ve önceki yıllarda da dünya üzerinde ciddi salgınlar yapmış bir virüs ailesinin üyesi.

Peki gebeleri neler bekliyor? Korunmak için neler yapmalıyız? Hastalık belirtileri nelerdir? Gebelikte geçirilen bir korona virüs enfeksiyonu anneye ve bebeğe ne gibi zararlar verir? Anne karnındaki bebeğe de enfeksiyon geçer mi? Doğum şeklimiz ne olmalı? Doğumdan sonra bebeğimizi korumak için neler gerekli? Hasta olursam bebeğimi emzirebilir miyim? Onu benden alırlar mı?  Endişe içindeki her gebe bu soruların yanıtlarını bilmek istiyor. İngiliz Kraliyet Kadın Doğum Derneği son bir ayda özellikle Çin ve ABD’de görülen vakalar üzerinde yapılan çalışmaları değerlendirerek,  korona virüs ve gebelik ile ilgili özel bir bilgilendirme yayımladı. Bu kılavuzla sorular yanıtlarını buldu.

 

Virüs Nasıl Yayılıyor?

Virüs başlangıç olarak Çin’in Wuhan şehrindeki bir deniz ürünleri pazarında hayvanlardan insanlara bulaşmış olarak başlasa da şu an kabul edilir bulaşma yolu insandan insanadır. Oldukça hızlı yayılan solunum yolu ile bulaşan bir virüstür.

 

Gebelerde Korona Virüs Enfeksiyonunun Bulguları Nelerdir?

Gebelerde korona virüs enfeksiyonunun bulguları diğer bireylerdekinden farklı değildir. Genellikle hafif veya orta şiddette grip veya grip benzeri bulgularla karşımıza çıkar. Öksürük, ateş, nefes darlığı ve solunumsal diğer problemler eşlik edebilir. Zatürre ve ciddi derecede solunum yetmezliği genellikle daha yaşlı ve düşkün, bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde gördüğümüz bulgulardır.

 

Anne Karnındaki Bebeğe Etkisi?

Korona virüsün hamilelikte anneden bebeğe geçtiği bir olgu henüz gösterilmemiştir. Özellikle hastalığın en sık görüldüğü ülke olan Çin’de yapılan çalışmalarda, bebeğin içerisinde olduğu amniyon sıvısında, kordon kanında, yenidoğan bebeğin boğazından hemen doğum sonrasında alınmış sürüntü örneklerinde ve anne sütünde virüs izlenmemiştir. Bu sebeple güncel bilgiler ışığında korona virüs enfeksiyonunun anne karnında bebeğe geçmediği kabul edilir. Aynı virüs ailesinin diğer üyelerinin sebep olduğu SARS ve MERS hastalıklarında ciddi derecede düşük ve erken doğum riski görülmüş olsa da yeni tip korona virüs enfeksiyonunda düşük veya erken doğum riskinde bir artış yoktur.

 

Gebelere Neler Öneriyoruz?

• Özellikle riskli bölgelere yolculuk planlayan gebelerin seyahatlerini ertelemeleri önerilir.

• Riskli bölgelere seyahat etmiş ve korona virüs enfeksiyonu geçiren veya şüpheli bir kişiyle temas etmiş olan tüm gebelerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları önerilir.

• Özellikle kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi, sık el yıkanması, mümkün olduğunca enfeksiyon bulaşma riski olan toplu alanlardan uzak durulması önerilir.

 

Gebelikte Enfeksiyon Görülürse Ne Yapmalı?

Tüm önlemlere rağmen gebelik sırasında korona virüs enfeksiyonu geçiren kişiler acilen sağlık kurumlarınca karantina altına alınmalı ve gerekli tedavi başlanmalıdır. Tedavi ve takip süreci diğer bireylerdekinden farklı değildir. Özellikle bu dönemde çekilecek röntgen ve tomografiler bebeği etkileyebileceği için annelerin endişe etmesine sebep olur, ancak anne karnındaki bebek için gerekli koruma önlemleri alındıktan sonra bu tetkiklerin yapılmasına izin verilmelidir. Çünkü anne sağlığı her zaman birinci önceliktir. Virüsün alındıktan sonra yaklaşık 14 günlük bir kuluçka süresi vardır. Bu sebeple doğuma yakın enfekte olmuş hamilelerde henüz hastalık bulguları ortaya çıkmamış bile olsa, doğumdan sonra hastalık bulguları görülebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Korona Virüs Enfeksiyonu Doğum Şeklini Etkiler Mi?

Tüm dünyada görülen olgulardan ve yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre korona virüs enfeksiyonu doğum şeklinizi etkilemez. Enfeksiyon sebebi ile sezaryen olmanıza gerek yoktur. Anne ve bebek sağlığı iyi olduğu sürece normal vajinal doğum beklenmelidir. Ancak annenin genel durumunda enfeksiyona bağlı ciddi derecede sıkıntılar varsa sezaryen düşünülebilir.

 

Korona Virüs ile Enfekte Bir Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Korona virüsün anneden bebeğe anne karnında geçmediği net şekilde gösterilmiştir. Ancak doğumdan hemen sonra anne ile temasa bağlı bulaş gerçekleşebilir. Bazı ülkelerde korona virüslü annelerin bebeği doğduktan hemen sonra yanlarından alınmış başka bir ortamda gözlenmiş ve anne sütü verilmemiştir. Ancak şu an tüm dünyada kabul gören yaklaşım anne ile bebeğin birlikte kalması yönündedir. Anne bebek bağlanmasının sağlanması bebeğin sağlığı için anne sütünü rahatlıkla alması hem anne hem de bebek için hayati derecede önemlidir. Bu nedenle anne ile bebek bazı önlemler alınarak aynı odada izlenebilir.

 

Bu önlemler:

• Bebeği emzirmeden veya emzik biberon gibi materyallerle temas etmeden önce mutlaka eller yıkanmalıdır.
• Emzirme için memeye alındığında mutlaka bir koruyucu yüz maskesi takılmalıdır.
• Anne sütü sağılarak veriliyor ise sağım setleri ve pompalar mutlaka uygun koşullarda sterilize edilmelidir.
• Eğer sağılarak süt veriliyorsa sütü veya mamayı bu konuda tecrübeli başka birisi bebeğe vermelidir. 

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.