Limonlu Suyun Faydaları - Sağlık Rehberi - Kent Sağlık Grubu | Güvendiğiniz Hastane

Limonlu Suyun Faydaları

Limonlu Suyun Faydaları
Limonlu su, güne C vitamini desteği yaparak başlamanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Limonlu su, güne C vitamini desteği yaparak başlamanın en kolay ve sağlıklı yollarından biri. Çünkü, C vitamini bağışıklık sistemimizin lokomotiflerine benzer ve limonlu su C vitamini ile dolu. Bağışıklık sistemindeki C vitamini seviyesi, stres altındayken düşen ilk değerlerden biri; bu yüzden uzmanlar -özellikle stresli günlerde- vücuda yeterli C vitamini alımının önemine dikkat çekiyor.

 

Potasyum Kaynağı

Limonlardaki potasyum değeri yüksek. Bu yüzden kalp sağlığı için iyi olduğu kadar beyin ve sinir fonksiyonları için de iyi.

 

Sindirime Yardımcı

Limonlu su, sadece sindirim sisteminizdeki toksinleri gevşeterek sağlıklı sindirimi teşvik etmekle kalmaz, mide yanması ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olur.

 

Vücudu Temizlemeye Yardımcı Olur

Karaciğeri uyararak, enzim fonksiyonunun arttırılmasına böylelikle de vücuttaki toksinleri boşaltmaya yardımcı olur.

 

Nefesi Tazeler

Diş ağrılarını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olur, ağız florasındaki istenmeyen kokuyu yokeder. Not: Sitrik asit diş minesini aşındırabildiğinden limonlu su içtikten sonra dişlerinizi fırçalayın.

 

Cildin Güzelliğini Korur

Limonlu sudaki antioksidanlar lekeleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kırışıklıkları da azaltırlar ve cildinizine parlak bir görünürlük kazandırır.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limonda bulunan pektin lifi tokluk hissi yaratarak yemek yeme krizlerinin önüne geçer.

 

Enflamasyonu Azaltır

Düzenli olarak limonlu su içmek, hastalıklara neden olan faktörlerden birini, vücut asiditesini azaltacaktır. Limonlu su enflamasyonun ana nedenlerinden biri olan eklemlerinizdeki ürik asidi giderir.

 

Enerji Takviyesi Yapar

Limonlu su sindirim borusuna girdiği andan itibaren vücuda enerji sağlamaya başlar ve aynı zamanda kaygı/depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Not: Limon kokusu bile sinir sisteminiz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir!

 

Kafein Tüketimini Kontrol Altına Almanıza Yardımcı Olur

Gün içerisinde tüketilen aşırı kafein, limonlu su ile değiştirilirse gereksiz kalp çarpıntıları ve kafeinin vücut üzerindeki sonradan ortaya çıkan yorucu etkisi azaltılabilir.

 

Viral Enfeksiyonlarla Savaşmanıza Yardımcı Olur

Ilık limonlu su viral enfeksiyonları ve boğaz ağrısını azaltmanın en etkili yoludur. Ayrıca limonlu su bağışıklık sisteminizi güçlendireceğinden, enfeksiyondan ve hastalıklardan korunma/kurtulma şaansınız yükselir.

 

70 kilodan daha hafif olanlar için yarım limonu bir bardak ılık suya sıkmak yeterli olur. 70 kilo üzerinde ağırlığa sahip olanlara ise tam limonu bir bardak ılık suya sıkmaları tavsiye edilir. Tabii ki kişisel zevkinize bağlı olarak limon suyunun oranını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Limonlu suyun faydaları çokça olduğu gibi sağlığınız için yapabileceğiniz en basit fakat en önemli değişikliklerden biri olabilir. Süreğen hastalığı olanlara mutlaka uzman bir diyetisyen/beslenme uzmanı onayı sonrasında tavsiye edilir.

Bu içerik Kent Sağlık Grubu tarafından hazırlanmıştır.